TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
16-03-2017 tarihinde, 18:23 saatinde eklendi
Çanakkale tarımı masaya yatırıldı
Çanakkale tarımı masaya yatırıldı
Çanakkale'de yapılan toplantıda tarımın sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş'in katılımıyla Çanakkale’de yapılan toplantıda tarımın sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Çanakkale Sanayi ve Ticaret Borsasında yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcı Mehmet Daniş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı, Ziraat Odası Başkanı, TAR-KOOP Başkanı, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, tarımda yapısal sorunlar olduğunu, Çanakkale'nin de bu sorunlardan bağımsız olmadığını belirtti. Sorunları aşabilmek için yeni yöntemler geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Daniş, Çanakkaleli üreticilerin yeniliklere çok açık olduğunu ve Çanakkale’de Türkiye ortalamasının çok üzerinde tarım yapıldığını kaydetti. Daniş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çanakkale bir markadır ama biz bunun içini doldurmalıyız. Özel sektör ve kamuda çalışan arkadaşların beraber iş yapabildiği birçok organizasyonu geride bıraktık. Dolayısıyla iklimimiz coğrafyamız üretim zenginliğimiz hayvansal ve bitkisel olarak bize bazı avantajlar sunuyor. Çanakkale'de şu anda ciddi bir gelişme var. Gıda Organize Sanayi Bölgesi aslında Çanakkale tarımının taçlanması demektir, ürünlerimizin markalaşması demektir, katma değerin bölgede kalması demektir. Bu toplantının Çanakkaleli çiftçimiz, üreticimiz ve tüccarlarımız için önemli kararların alındığı bir başlangıç olmasını diliyorum.”

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin son 10 yılda arazi toplulaştırması konusunda çok önemli bir yol kat ettiğini ifade etti. “Arazi toplulaştırma çok zor, meşakkatli ve masraflı bir iş. Aynı zamanda yetişmiş uzman ekip gerektiriyor. Bakanlığımız ihale yaparak hizmet alarak toplulaştırma işlerini yapıyor.” diyen Karadağ, aynı zamanda Devlet Su İşleri, İl Özel İdarelerinin de toplulaştırma işlerini yaptığını kaydetti.

Karadağ şunları söyledi:

“Bayramiç İlçemizin Türkmenli, Yağşieli, Çavuşlu köylerini sayın Bakanımızın destekleriyle toplulaştırma gündemine alabiliriz. Biga'da Ayıtdere göleti sulama sağası var. Burada da 20 bin dönüme yakın bir arazinin sulanacağı 3 köyde sulama yapılacaktır. Bunun yanında Biga Tahirova Sulaması Arazi Toplulaştırma Projesi kapsamında 20 bin dekar alanda çalışmalar Devlet Su İşleri tarafından yürütülüyor. Biga'daki batak ovasında 21440 da alanda toplulaştırma işlemleri bitmiş yine Biga’nın Taşoluk sulama Projesi kapsamında 96 bin dekar alanda çalışmalar devam ediyor. Devlet Su İşleri tarafından herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde 2020’ye kadar bitecektir.

Gelibolu'da Çokal sulama sağası içerisinde de çalışmaların devam ettiğini belirten İl Müdürü Erdem Karadağ, İl Özel İdaresi’nin merkez ilçe batak ovasında 60 bin dekar alanda toplulaştırma işlemini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Küçükbaş hayvancılıkta özellikle barınakların, ağılların köy merkezlerinin dışında olması, bazılarında elektrik, su ve altyapının olmayışı gibi sorunları olduğunu belirten Karadağ, “Biz İl Müdürlüğü olarak geçen yıl İl Özel İdare bütçeli katkılı Çınarlı köyünde güneş panelli mobil sağım sistemi projesi yaptık. Bu sene denemelerini yapıyoruz eğer ki bu model uygun olur, randıman alabilirsek bu projeyi bütün Çanakkale'ye yaymayı planlıyoruz. 2016 yılında İl Müdürlüğü olarak küçükbaş hayvancılıkta pek çok eğitim yayım faaliyetleri gerçekleştirdik. Örneğin 2016 Yılında 5 adet "Sürü yönetimi" kursu,  135 üreticinin katıldığı süt hijyen demonstrasyonları, kurslar ve toplantılar gerçekleştirdik ve 2017 yılında da benzer faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Toplantıda ayrıca Çanakkale’de tarım alanındaki tüm oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin çalışmaları esnasında karşılaştıkları sorunlar, sorunların çözümündeki öneriler de tek tek tartışıldı. Mayıs ayında Çanakkale’de düzenlenecek Ulusal Peynir Çalıştayı’nda kurumların yapacağı çalışmaların görüşülmesinden sonra toplantı sona erdi.

Paylaşım
Yazdır Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Afrika ile Tarımsal İşbirliği Platformu oluşturmayı düşünüyoruz 28-04-2017 tarihinde eklendi
Tarım Bakanları Toplantısını değerlendirdi 28-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika Tarım Bakanları bir araya geldi 27-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika Tarım Bakanları bir arada 27-04-2017 tarihinde eklendi
24 saat içinde tüketiciye ulaşacak 27-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika 1. Tarım Bakanları toplantısı başladı 27-04-2017 tarihinde eklendi
'8. Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi' öğrencilerle buluştu 26-04-2017 tarihinde eklendi
Üretici randevusunu alıp fındığını satacak 24-04-2017 tarihinde eklendi
Fındık üreticilerinde ''TMO'' memnuniyeti 20-04-2017 tarihinde eklendi
TMO fındık alımına pazartesi günü başlayacak 19-04-2017 tarihinde eklendi
Hayvan ithalatı düşecek 19-04-2017 tarihinde eklendi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Fas Fuarı'nda 19-04-2017 tarihinde eklendi
Mavi yüzgeçli orkinos avcılığına düzenleme 18-04-2017 tarihinde eklendi
Toprak yapısına uygun gübre kullanımı önemli 18-04-2017 tarihinde eklendi
Av sezonu sona erdi 17-04-2017 tarihinde eklendi
Bakanlık her bölge için ''gübreleme el kitabı'' hazırladı 14-04-2017 tarihinde eklendi
Kırsal kalkınmaya destek 13-04-2017 tarihinde eklendi
Daniş: 12-04-2017 tarihinde eklendi
Genç çiftçi hibe desteğine müracaatlar başladı 12-04-2017 tarihinde eklendi
Tarımsal üretim deposu Edirne 11-04-2017 tarihinde eklendi
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Kırsal kalkınmaya destek
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015