2018’in ilk buzağısına ödül

09 Ocak Salı, 2018
Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2018 yılının ilk buzağısının sahibine bir çeyrek altın ve 5 torba yem hediye etti.
2018’in ilk buzağısına ödül Haber: Bingöl İl Enformasyon
Bingöl’de 2018’in ilk buzağısı sahibine ödül kazandırdı.
Solhan ilçesine bağlı Yiğitharman köyünde bulunan buzağı sahibini ziyaret eden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, besiciyi bir çeyrek altın ve 5 torba buzağı yemiyle ödüllendirdi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yıldırım, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın buzağı ölümlerinin önlenmesi yılı ilan ettiği 2018 yılının ilk buzağısı Bingöl ili Solhan ilçesi Yiğitharman köyü nüfusuna kayıtlı Yakup Avcı'ya ait TR125814 işletmesinde sağlıklı bir dişi dana dünyaya geldi. TR12464463 kulak küpeli Simental ırkı ineğimizin sağlıklı dünyaya getirdiği buzağımızın ilk müdahaleleri serbest veteriner hekim ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz personeli tarafından gerçekleştirildi. Bu kapsamda üreticimizin moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutabilmek adına üreticimize bir adet çeyrek altın ve 5 torba buzağı yemi verdik.” dedi
Konuşmasına devam eden Yıldırım, şunları söyledi:
“Biz il ve ilçe ekiplerimizle birlikte buraya geldik; hayvancılığı geliştirmek adına. Yılbaşı gecesinde herkes TV başındayken, bir şeyler beklerken siz buzağı beklediniz.  Gece yatmadınız işinizi önemsediniz bu da hayvancılığa önem verdiğinizi gösteriyor. Biz Gıda Tarım Müdürlüğü olarak, hayvancılığa önem verdiğiniz için bugün sizleri ziyaret ederek yanınızda olmak istedik. Bu sevinci sizinle paylaşmak istedik. Sizleri desteklemek için buradayız.  Bu vesile ile hayvancılığı iyi bir şekilde yaptığınıza inanıyoruz. Hem sizleri takdir etmek ve hem de ödüllendirmek için buradayız. Size bir çeyrek altın hediye veriyoruz.  Ahır talebiniz olursa yüzde 50 destekli Bakanlığın projesi var. Bu proje kapsamında müracaat ederseniz ve şartlarınız uygun olursa size yardımcı oluruz. Ayrıca çeyrek altınla birlikte 5 torba buzağı yemi size vereceğiz. Bu bizim bir katkımız olsun. Bu hediyemiz çok önemli değil ama tarım teşkilatının üreticinin yanında olduğunu göstermek adına böyle bir program düzenledik.”
2018 yılının ilk doğan buzağısı olması sebebiyle çeyrek altın ve 5 torba yem ile ödüllendirilen buzağı sahibi Yakup Avcı ise, köylerine kadar gelip kendilerini ziyaret eden İl Müdürü Mehmet Yıldırım ve ekibine teşekkür etti.
Ayrıca programda Yıldırım, buzağı doğumunu gerçekleştiren serbest veteriner hekim Ersin Mollaoğulları’na da teşekkür belgesini takdim etti.
 
Buzağı destek solhan ilçe tarım buzağı çeyrek altın Yakup avcı