23. Geleneksel Kaledavaz Biber Festivali Yapıldı

23 Ağustos Çarşamba, 2017
Denizli’nin Kale ilçesinde Türkiye'de coğrafi işaret belgesine sahip üç biberden biri olan Kale Biberi’nin tanıtımı için 23. Geleneksel Kaledavaz Biber Festivali düzenlendi.
23. Geleneksel Kaledavaz Biber Festivali Yapıldı Haber: Denizli İl Enformasyon
Kale ilçesinde düzenlenen 23. Geleneksel Kaledavaz Biber Festivali’nde üreticiler arasında biber yarışması düzenlendi.
İlçenin sahip olduğu mikroklima özelliği sayesinde verimi yüksek olan Kaledavaz Biberi, üç damarlı saman sarısı iri yapılı etli hafif yeşilimsi rengiyle Coğrafi İşaret alınmış ve Türkiye'nin 3. tescilli biberi.
Kale biberinin yapılan kimyasal analizlerinde özellikle potasyum ve C vitamini yönünden oldukça zengin olduğu kanıtlandı.
Türkiye'de coğrafi işaret belgesine sahip üç biberden biri olan Kale Biberi’nin tanıtılması ve üretimin yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirilen festivale Kale Kaymakamı Murat Güneş, Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla, Kale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Şınık, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kale Ziraat Odası teknik personellerinden oluşan jüri tarafından yapılan puanlama sonucu 32 biber üreticisinden birinciliği Halil Yasıt, ikinciliği, Mehmet Akça ve üçüncülüğü Hakkı Yasıt elde etti. Dereceye giren çiftçilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.
 
denizli Kaledavaz Biber Festivali yarışma coğrafi işaret