65 yaş üstü vatandaşlara "bahçe ve arı" bakımı hizmeti

03 Nisan Cuma, 2020
Elazığ’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan vatandaşların bahçe ve arılarının bakımını yaptı.
65 yaş üstü vatandaşlara Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkması kısıtlananlara illerde valilikler koordinesinde Vefa Sosyal Grubu hizmet vermeye devam ediyor. Elazığ'da da polis, jandarma, zabıta, AFAD, Kızılay, Tarım ve Orman Bakanlığı ile diğer kurumlardan oluşan ekipler sahada sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların tüm hizmetlerini yerini getirmeye çalışıyor. Son olarak ekiplerden yardım isteyen sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlar, bahçedeki  ağaçlarının budanmasını, gübrelenmesini, ilaçlanmasını ve arılarının bakımlarının yapılmasını talep etti. Yardım etmek için Sütlüce Köyüne giden İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, 65 yaş üstü Alaattin Kardaş’ın ağaçlarını önce budadı sonra gübreleyip ilaçladı. Hemen ardından arıları için arayan 70 yaşındaki Haşim Asut’un bahçesine geçen ekipler burada da arıların bakımını yaptı. Ekiplere jandarma personeli de yardım etti.

Koronavirüse dikkat çeken  İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “Bu salgın vesilesi ile hükümetimiz ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız kendi sağlıkları için dışarı çıkamıyorlar. Biz de Elazığ Valiliği uhdesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu kapsamında Jandarma, polis, UMKE, Kızılay ve AFAD ekiplerimizle görev yapıyoruz. Sosyal Destek Grubu marifetiyle vatandaşlarımıza siz evde kalın bütün işinizi biz yapacağız sloganıyla çalışıyoruz" dedi.

Alaattin Kardaş'ın bahçesinde budama, ilaçlama ve ağaçların bahar gübrelemesini yaptıklarını aktaran Karahan, "Valimiz Çetin Oktay Kaldırım'ın koordine ettiği destek grubu marifetiyle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan bütün vatandaşlarımıza 'siz evde kalın hiçbir işiniz yerde kalmayacak gözünüz arkada kalmasın bütün iş ve işlemleriniz bizim tarafımızdan gerçekleştirilecektir, Yeter ki siz sağlıklı olun' diyoruz" dediklerini ifade etti.
koronavirüs altmışbeşyaşüstü arı bahçebakım destek çiftçi evdekalın