846. Sudan Koyun Atlatma Yarışması

29 Ağustos Perşembe, 2019
Denizli'nin Çal ilçesi Aşağıseyit Mahallesi'nde 8 asrı aşkın zamandır düzenlenen ve UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan 'Sudan Koyun Atlatma Yarışması ve Çoban Bayramı' geleneğinin bu yıl 846’ncısı düzenlendi.
846. Sudan Koyun Atlatma Yarışması Denizli’nin Aşağıseyit mahallesinde Büyük Menderes Nehri'nin kenarında yapılan yarışmaya Çal ve çevre ilçelerden toplam 28 çoban sürüsüyle katıldı. Kıyasıya yarışmanın olduğu etkinliğe katılım yoğun oldu. Renkli görüntülere sahne olan etkinlik büyük beğeni topladı. Yarışmada ön eleme turundan sonra finalde dereceye girenlere Çal Kaymakamlığı, Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası tarafından altın ve çeşitli ödüller verildi.
Sudan Koyun Geçirme Yarışmasında Baklan merkezden Nejdet Aydoğdu  “Mor koyun” adlı koyunla birinci, Sadık Koçan  Baklan Dağaldan “karabela” adlı koyunla ikinci ve Baklan merkezden Hüseyin Durmuş “karabaş” adlı koyunla üçüncü oldu.
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, 8 asırdır yapılan geleneği yaşattıkları için mutlu olduklarını belirterek, "Bu yıl İç Anadolu'dan geniş katılım var. Bu geleneğimizin tüm dünyaya yayılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz burada hayvan sevgimizi herkese göstermek istiyoruz" dedi.
Yarışmaya esin verdiğine inanılan Yörük efsanesine göre, Karakoyunlu aşiretinden bir çoban, Çal yöresine yerleşerek Oğuz beylerinden biri için çalışmaya başlar. Çoban ile beyin kızı birbirlerine âşık olur. Yörede çok sevilen çoban, beyden kızını ister. Ancak kızını vermek istemeyen bey, çobana gerçekleştirilmesinin imkânsız olduğunu düşündüğü bir görev verir. Bey, çobana kızıyla evlenebilmesi için 'Koyunlara 3 gün boyunca tuz yedireceksin ve Büyük Menderes Nehri'nden su içirmeden karşıya geçireceksin' der. Bu şartı kabul eden çoban, denildiği gibi koyunları su içirmeden karşıya geçirir. Çobanın istenileni başarmasına karşın bey, yine de kızını kendisine vermez. Kızının aşkından hastalanıp ölmesi üzerine bey tarafından kovulan çoban, ömrünü kaval çalarak dağlarda geçirir. Yöre halkı, bu aşktan etkilenerek her yıl sudan koyun geçirme yarışması düzenliyor. Hayvana sevgisini ortaya koyan yarışma, çobanlık konusunda dünyadaki ender organizasyonlar arasında gösteriliyor.
 
#denizli sudankoyunatlatma yarışma destek hibe unesco çalbelediyesi