ABD’li şahıstan baraj gölüne şüpheli balıklandırma

29 Nisan Çarşamba, 2020
Konya’da bulunan Altınapa Baraj Gölü’ne ABD uyruklu C. J. isimli şahsın şüpheli bir şekilde balıklandırma yaptığı belirlendi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri herhangi bir biyolojik çalışma ya da virüs tehlikesine karşı harekete geçti. 10 bin lira idari para cezası uygulanan şahsın suç dosyasının kabarık olması dikkat çekti
ABD’li şahıstan baraj gölüne şüpheli balıklandırma Edinilen bilgiye göre, Konya'da bir otelde kalan ABD uyruklu C. J.(60), iddiaya göre bir taksiye binerek sürücüsüne oltayla balık avı yapmak için kendisini Beyşehir'e götürmesini istedi. Konya'dan hareket eden taksici, Beyşehir yolu üzerinde Altınapa Barajı'na geldiğinde Beyşehir'e gitmekten vazgeçtiğini belirterek, aracı baraj gölü kenarında durdurmasını istedi. Araçtan inerek baraj gölü kıyısına gelen C. J., sırt çantasından çıkardığı bir naylon poşet içerisindeki türü belli olmayan, kırmızı renkteki balıkları baraj sularına bıraktı. Taksici, C. J. balıkları suya bıraktığı anlarda canlı yayın yapınca, olta tutkunu bir arkadaşı yaşanan manzarayı görerek durumu Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu'na bildirdi. Federasyon tarafından yaşanan olay Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne bildirilince harekete geçen yetkililer, durumdan şüphelendi. Yabancı uyruklu şahsın baraj gölündeki balıklar için biyolojik bir çalışma, bir virüs ya da mikrop bulaştırmasından da endişe eden yetkililer, şahsın kimliğine yönelik olarak yapılan çalışmada, suç dosyasının kabarık olduğu saptanınca polis eşliğinde kaldığı oteline gitti. ABD uyruklu şahsa, baraj gölüne izinsiz balıklandırma yapmaktan işlem yapılırken 10 bin lira idari para cezası uygulandığı öğrenildi.

C. J. 2015 yılında 15 bavulla geldiği İstanbul'da bir otel odasında bomba yapımında bulunan malzemelerle yakalanmış ve kaldığı kat görevlisine cinsel saldırı suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası aldığı öğrenildi. Öte yandan, yurt dışına çıkış yasağı da bulunan C. J’ın geçen ay da Konya'da Mevlana Türbesi yakınlarında bulunan bir otelde kalmaya başladığı ve kat görevlileri tarafından Türklere yönelik hakaret ve küfür ettiği gerekçesiyle de gözaltına alındığı ortaya çıktı.
altınapa abd uyruklu şahıs şüpheli balıklandırma tarım orman