‘Afrika’da büyük işler yapacağız’

31 Ekim Salı, 2017
Bakan Fakıbaba, Tunus’ta Türkiye'nin "onur konuğu" olduğu "Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı"na katıldı.
‘Afrika’da büyük işler yapacağız’ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler arasında tarihin derinliklerinden gelen kardeşlik bağları bulunduğunu belirterek, "Birlikte önce bu bölgede, sonra da 1,2 milyarlık Afrika'da çok büyük işler yapacağımıza şahsen yürekten inanıyorum." dedi.
Fakıbaba, Türkiye'nin "onur konuğu" olduğu "Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı" (SIAMAP 2017) için geldiği başkent Tunus'ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla verilen resepsiyona katıldı.
Türkiye'nin Tunus Büyükelçiliği tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Fakıbaba, Cumhuriyet döneminde yaşanan sıkıntılara değindi.
Birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Fakıbaba, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki kardeş ülkeleri asla bir pazar olarak görmediklerini dile getirdi.
Fakıbaba, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki ülkeler, tarihin derinliklerinden gelen önemli kardeş ülkelerdir. Birlikte önce bu bölgede, sonra da 1,2 milyarlık Afrika'da çok büyük işler yapacağımıza şahsen yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.
Bakan Fakıbaba, 60'tan fazla iş adamıyla Tunus'ta bulunduklarını, daha sonra Katar ve diğer ülkelerde olacaklarını ifade etti.
Yapılarında tek taraflı kazancın hiç olmadığını, bundan sonra da olmayacağını anlatan Fakıbaba, "Daha doğrusu sömürüye bizim tabiatımızda yer yoktur. Onun için inşallah Tunus ve diğer Afrika ülkeleriyle de kardeşlik içinde, dostluk ve iş birliği mantığıyla çok güzel işler yapacağımıza yürekten inanıyorum." diye konuştu.
Resepsiyona katılanlardan detaylar
Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan'ın ev sahipliğinde başkentte bir otelde düzenlenen etkinliğe, Türkiye'nin "onur konuğu" olduğu "Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı" (SIAMAP 2017) için ülkede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tunus Tarım ve Balıkçılık Bakanı Semir et-Tayyip, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed bin Abdullah er-Rumeyh, ülkedeki diplomatik misyonlar ve iş dünyasından temsilciler katıldı.
Resepsiyonda, Türk ve Tunus milli marşları, Tunus'ta faaliyet gösteren Uluslararası Maarif Okulu öğrencileri tarafından seslendirildi.
Büyükelçi Doğan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ve Tunus'un zor zamanlarında birbirine destek olduğuna değinerek, 1853-1856 Kırım Savaşı dönüşünde Tunuslu askerlerin Kastamonu'da kurduğu Tunuslar isimli köyün hikayesini aktardı.
Köyde her yıl 23 Ağustos'ta "Türk-Tunus Dostluk Günü"nün kutlandığını dile getiren Doğan, Türk ve Tunus bayraklarının bu dostluğun sembolü olarak yan yana dalgalandığını ifade etti.
Tunuslu bakan Semir et-Tayyip ise iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel derinliğe ve ortak istikbale sahip olduğunu vurguladı.
Türkiye'den gelen halk oyunu ekibinin de sahne aldığı resepsiyon kapsamında, Tunus'ta faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşları açtıkları stantlarda ürün ve hizmetlerini tanıttı.
 
bakan fakıbaba tunus resepsiyon cumhuriyet bayramı fuar