Ağaç kavunu görenlerin ilgisini çekiyor

17 Aralık Pazartesi, 2018
Çevresi 60 santim uzunluğu 30 santim olan, narenciye türleri arasında en büyük tür olan ağaç kavunu görenlerin ilgisini çekiyor.
Ağaç kavunu görenlerin ilgisini çekiyor Ağaç kavunu, diğer narenciye türlerine göre soğuğa daha dayanıklı ve meyvesi en ağır olan narenciye türü.

Türkiye’de pek sık görülmese de  Mersin ve Antalya’da yetiştirilebiliyor.

Meyveyi daha önce görmeyenler ise meyveyi ilk gördüklerinde şaşkınlık içerisinde kalıyor. Çünkü çevresi 60 cm, uzunluğu ise 34 cm. Meyvenin ağırlığı ise 1 kilo ile 4,5 kilo arasında değişiyor.

Üretici Emin Şencan, Antalya Aksu’da ağaç kavununu yetiştirme serüvenini anlattı. Şencan “Aşısını kendim getirttim. Türkiye’ye has bir çeşit değil. Anavatanı Güney Asya kökenlidir. Orta Amerika’da da yetişiyor. Ben bunu diktiğim zaman bu kadar büyük olmasını beklemiyordum. Diktiğim ağacın meyvesini bu kadar büyük olduğunu görünce şaşkınlık içerisinde kaldım. Ama her yıl bu şaşkınlığım arttı. Bu meyve geçen yıl ölçtüğümde 34 santim büyüklüğündeydi. Ama bu sene gördüğünüz gibi 64 santim oldu. Ben bununla da yetinmeyeceğim bunu 100 santime çıkarmayı hedefliyorum. Onu da başaracağım. Ben bunu yetiştirmek için yetiştirmedim. Arazime ve çiftliğime gezen insanlara hediye olarak yetiştirdim. Bahçeme her kesimden ziyaretçi geliyor. Onlara da hediye olarak veriyorum. Bu üründen Cumhurbaşkanımıza da göndermek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın da görmesini istiyorum. Allah izin verirse bir kasa göndereceğim” dedi.
 
ağaç kavun antalya dev