Akbaşlar için merkez kuruluyor

02 Mayıs Çarşamba, 2018
Amerika'nın üstün ırk seçtiği Akbaş cinsi köpekler Türkiye'de hak ettiği değeri artık bulacak. Akbaşlar için Sivrihisar'da çiftlik kuruluyor.
Akbaşlar için merkez kuruluyor Amerika’da üstün ırk seçilen Akbaş cinsi köpekler için Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde bir çiftlik kurulacak.

Görünümü ve yetenekleriyle Amerika'nın bile dikkatini çeken Akbaşlar için, harekete geçildi. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Sivrihisar'ın değeri olan Akbaşlar için  bir proje hazırladı. Proje kapsamında yapılacak çiftlikte yüzlerce Akbaş barınma imkânı bulabilecekken, bakımları ve beslenmeleri daha sağlıklı ortamda gerçekleşecek. Proje için Bakanlıktan ödemenin geldiğini belirten Başkan Yüzügüllü, ilk kazmanın önümüzdeki günlerde vurulacağını belirtti.

Çiftliğin 40 dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını aktaran Başkan Hamid Yüzügüllü, "Akbaş, Türkiye’nin değeri olan bir köpeğimiz. Akbaşımız, Amerika’da üstün ırk olarak seçilen ve ödül almış bir değerimiz. Bu ırk da dünyanın merkezi Sivrihisar’a ait bir ırk. Biz de bu ırkı geliştirmek, yetiştirmek ve üretebilmek için yeni bir üretim çiftliği projesi yaptık. Bu projemizi de çok şükür hazırladık ve Bakanlığımıza sunduk. Bakanlığımızdan da bu projenin yapılması için ödeneğimiz ayrıldı ve gönderildi. Şimdi yerini de tahsis ettik. 40 dönüm civarında bir arazi üzerine kuruyoruz. Yaklaşık 150-200 Akbaşımızın barınacağı büyük bir çiftlik olacak. Nasip olursa önümüzdeki günlerde ilk kazmayı vurup, projeye başlıyoruz" dedi.

"Akbaş köpeğimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da hediye ettik"

Akbaşlara sahip çıkmanın önemine değinen Başkan Yüzügüllü, şimdiye kadar Sivrihisar'dan hediye edilen Akbaşlar hakkında bilgiler verdi.

Akbaşların polislere eşlik edeceğinden söz eden Başkan Yüzügüllü, "Her zaman dediğimiz gibi, ‘Sahip çıkmayanın malına sahip çıkarlar.’ Böyle bir atasözümüz var. Tabii ki bu ırklarımıza ve değerlerimize sahip çıkamadığımız zaman, sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yanından sahip çıkmaya başlıyorlar. Bu topraklarda yetişmiş ve bu topraklara bekçilik yapmış Akbaş ırkımıza sahip çıktık ve bundan sonra olması gereken yere ve hayata taşıyoruz. Bizim böyle önemli ırklarımız varken, kalkıp da dışarıdan Türkiye’ye getirip kullanmak doğru olmazdı. Akbaş köpeğimizi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da hediye ettik ve şu an İstanbul’da köşkte bulunuyor. Ayrıca Topkapı Sarayı’nda da Akbaşlarımız bekliyor. Geçen yılbaşında da İstanbul Çevik Kuvvete 10 tane gönderdik. 1 ay önce de Eskişehir Çevik Kuvvete 3 tane gönderdik. Şimdi onlara eğitim veriliyor ve İstanbul’dakiler göreve başladı. Önümüzdeki günlerde Eskişehir’dekiler de eğitimlerini alıp göreve başlayacaklar" diye konuştu.
 
 
Akbaş köpek Hamid Yüzügüllü sivrihisar üstün ırk