Aktarda kilosu 100 lira, bahçede bedava

21 Ocak Perşembe, 2021
Bursa’da zeytinleri budamaya başlayan çiftçiler yapraklarını bedava dağıtıyor. Antiviral tesir gösterdiği belirtilen zeytin yaprağı Koronovirüs sürecinde ilgi görürken aktarlarda kilosu 100 liradan satılıyor. Bursa’da zeytinlerini budamaya başlayan çiftçiler ise yaprakları bedava dağıtıyor.
Aktarda kilosu 100 lira, bahçede bedava Zeytin yaprağı çayında bulunan  oleuropein maddesinin korona virüse karşı antiviral tesir gösterdiğini duyan vatandaşlar zeytin yaprağına büyük rağbet gösteriyor. Zeytin yaprağının aktarlarda kilosu 100 liradan yok satıyor. Her yıl muntazaman budanan zeytin ağaçları bu sene de budanmaya başladı. Üreticilerin budadıkları dallar yere düşüyor. Üzerinde zeytin yapraklarının da bulunduğu bu dallar ya yakılıyor ya da kıyma makinesiyle yok ediliyor. Bu dallar ortadan kaldırılmazsa üreticilere ayak bağı oluyor. Üreticiler bu dalları yakmadan veya kıymadan evvel isteyenlerin yapraklarını toplayabileceğini söyledi.

Zeytin ağaçlarını budamaya başlayan zeytin üreticileri, "Zeytin yaprağının 100 liraya satıldığını duyduk. Bizde yapraklar bedava. Budadığımız yapraklar yok olacağına vatandaş faydalansın. Budama zamanı kestiğimiz dallardan vatandaşlar gelsin istedikleri kadar yaprak alsın. Ama ağaçların üzerinden kesmesinler. Bu ağaca büyük zarar verir. Budanan dallardan isteyen istediği kadar alabilir" dedi.
zeytin yaprak aktar budama bursa