Aldığı destekle elektrik üretiyor

27 Mart Çarşamba, 2019
Diyarbakır'da bir girişimci, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun desteğiyle kurduğu güneş enerjisi tesisinde enerji üretimine başladı. Silvan ilçesinde yaşayan Eyyüp Kan, yüzde 65 hibe desteğiyle kurduğu güneş enerjisi tesisinde yıllık ortalama 3,6 milyon kilovatsaat enerji üretecek.
Aldığı destekle elektrik üretiyor Yıllık güneşli gün sayısının yüksek olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı girişimciler, bu potansiyeli değerlendirmek için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK’nın hibe desteğinden faydalanıyor.

Diyarbakır Silvan’da yaşayan Eyyüp Kan da o girişimcilerden birisi. TKDK’dan aldığı destekle elektrik üretimine başladı.

Yüzde 65 hibe desteğinden faydalanan Girişimci Kan, kullanılmayan tarlasına 4 milyon lira kaynakla güneş enerjisi tesisi kurdu. 4 aydır faaliyet yürütülen tesiste yıllık ortalama 3 milyon 600 bin kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirilecek.

Kan "Devlet bütün bu iş imkanlarını girişimciler için sunuyor. İnşallah bundan sonra Diyarbakır'da çok sayıda güneş tarlası göreceğiz." diyen Kan, hedeflerinin, tesisin kapasitesini artırmak olduğunu ifade etti.

TKDK Diyarbakır İl Koordinatörü Hikmet Güneş "Silvan ilçesinde 4 yenilenebilir enerji projesi var. Kapasiteleri 500'er kilovat. Bu projelerden ikisini destekledik. Desteklediğimiz projelerin yatırım tutarları 4 milyon lira, sağladığımız hibe ise 2 milyon lira. Verdiğimiz destekle farkındalık oluşturduk. Önümüzdeki çağrı döneminde de bu yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Güneşten enerji elde etmeyi yaygınlaştıracağız ve yenilenebilir enerji projelerinin Diyarbakır'da yaygınlaşmasını sağlayacağız." diye konuştu.

Dicle Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Bilal Gümüş ise Güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren tesis sayısındaki artışın, Türkiye'nin elektrik enerjisi hanesine de önemli katkı sağladığına değindi. Bu sayede ilerleyen süreçte ithalatın da azalacağını aktardı.
 
diyarbakır tkdk hibe destek elektrik enerji üretim