Apimondia Kongresi’nde Muğla imzası

11 Ekim Çarşamba, 2017
45. Apimondia Uluslararası Dünya Arıcılık Kongresi'nde, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün açtığı standa ilgi yoğundu.
Apimondia Kongresi’nde Muğla imzası Haber: Muğla İl Enformasyon
 
İstanbul’da düzenlenen “45. Apimondia Uluslararası Dünya Arıcılık Kongresi”nde, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün açtığı stant yoğun ilgi gördü. Muğla İl Müdürlüğü 28 kişilik arıcılık ekibi ile kongreye katılım sağladı.
Kongrenin açılışını gerçekleştiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Apimondia Başkanı Philip Mc Cabe ile Türkiye Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ziya Şahin Muğla standını ziyaret etti.
İki yılda bir farklı ülkelerde gerçekleştirilen kongreye bu yıl Türkiye’den rekor düzeyde katılım oldu. Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü standında, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi, arıcılık konusunda kaynak dağıtılarak, gelen konuklara bal çeşmesinden çam balı ve polen ikramı yapıldı. Çam balı, gerek yerli gerekse yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.
İhracat firmaları ile yurt dışından katılım sağlayan firmalar arasında bağlantıların kurulması sağlandı. Kongrede Muğla’nın İki Bildirisi yayınlandı.
Muğla İl Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin hazırlamış olduğu “Muğla Arıcılarının Sosyo-Ekonomik Yapısı ve Sorunları” konulu bildiri yayınlandı. Bilimsel komite tarafından yüzlerce bildiri arasından seçilen bildiri, Bakanlık yetkilileri, arıcılar ve sektör tarafından yoğun ilgi gördü.
Öte yandan kongrede, “Muğla Sayısallaştırma Projesi” dünyaya tanıtıldı.
Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülmekte olan “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” konulu projeyi İl Müdür Yardımcısı Enver Aydın sundu. Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Fırat Erkal, bu çalışmaların başlangıç olduğunu, çalışmaların hızla artacağını ifade etti.
Erkal, doğanın sürdürülebilirliğini de önemsediklerini belirterek, “Markalaşma yönünde ve bal ihracatı konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu kongre, Muğla çam balı tanıtımında ve yurt dışına açılmasında etkisi olacak. Türkiye’nin çam balı ve arıcılık merkezi olan Muğla’nın kaliteli ve güvenilir gıda temini konusunda da önemli adımlar atılacak” dedi.
 
apimondia kongre muğla çam balı arı