‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’

25 Aralık Pazartesi, 2017
“Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir” Projesi başarı ile tamamlandı.
‘Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir’ Haber: Selma Erez
Kamera: Uğur Acar

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen ve 2017 yılında Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygulanan “Apiterapi Ürünleri Muğla’da Üretilir” Projesi başarı ile tamamlandı.
Gerek yetiştiricide gerekse tüketicide farkındalık yaratan projenin son adımı olarak “Türkiye’de Arı Ürünleri üretimi, Apiterapi ve Geleceği” konulu panel Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Toplantı Salonunda düzenlendi.
Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, Muğla’nın iklim ve doğasının zenginliğinin arıcılığa da yansıdığını söyledi. Erkal, 3 milyonu aşkın arıcı sayısıyla birçok ülkedeki arıcıdan daha çok arıcıya sahip olduğumuzu ve büyük bir aile olan arıcılıkta söz sahibi, çam balında marka şehri olan Muğla’nın arı ürünlerinde de söz sahibi olma yolunda ilerlediğine değindi.
Erkal, apiterapi merkezi olma potansiyeli olan Muğla’nın bu proje ile farkındalık yarattığını belirterek, Muğla’nın çam balı üretimindeki payını anlattı.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin de, Muğla’nın arıcılık potansiyelini anlatarak apiterapi konusunda proje çalışmalarının geçmiş tarihlere dayandığını söyledi. Bu gibi projelerle sahaya inilerek arıcıya yerinde eğitim verilmesinin faydalı olduğunu ifade eden Şahin, projede emeği geçenlere teşekkür etti.
İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünden proje koordinatörü Veteriner Hekim Dr. Songül Topal proje çalışmaları hakkında bilgi verdi.  
Ardından, eğitim alan yetiştiricilere katılım belgeleri törenle teslim edildi. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’nun yaptığı panelde ise Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin ve Apiterapi Derneği Başkanı Yrd. Doç Dr. Ali Timuçin Atayoğlu konuşmacı olarak katıldı. İl ve İlçe protokolünün de katıldığı panele ilgili teknik personel ve yetiştiriciler de katıldı.
 
muğla apiterapi panel arı ürünleri proje