Arazisini ziraat fakültesi için bağışladı

13 Kasım Pazartesi, 2017
Örgün eğitime devam edebilmek için 40 yaşından sonra girdiği üniversiteyi birincilikle bitiren Sivaslı devlet memuru, hayalini kurduğu ziraat fakültesinin memleketi Gemerek ilçesinde açılması için 15 dekarlık tarlasını Cumhuriyet Üniversitesine bağışladı.
Arazisini ziraat fakültesi için bağışladı Erol Can Sağırkaya (45) Gemerek Nüfus Müdürlüğünde memur olarak çalışırken üniversite hayalini gerçekleştirebilmek için 2 yıl önce tayinini Sivas merkeze istedi. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Cumhuriyet Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Bölümünü kazanan ve bu yıl üniversiteyi birincilikle bitiren Sağırkaya, Gemerek'te ziraat fakültesi açılması için girişimde bulundu. 

İlçede kurulmasını arzu ettiği ziraat fakültesi için 15 dekarlık tarlasını bağışlama kararı alan Sağırkaya, bağış dilekçesini Gemerek Meslek Yüksekokulu Sekreteri Osman Kombul'a teslim etti.

Sağırkaya, okumanın yaşının olmadığını belirterek 45 yaşında üniversiteyi bitirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Devlet memurluğunda 22 yılı geride bıraktığını aktaran Sağırkaya, hemşehrilerinin büyük çoğunluğunun tarımla uğraştığını, ilçenin ziraat fakültesine uygun yapıda olduğunu ifade etti. 

Sağırkaya, Gemerek Meslek Yüksekokuluna bağışladığı tarlasına ziraat fakültesi yapılmasının hayalini kurduğunu, bu okulun mezunları arasında yer almayı da arzu ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti: 

"22 yıllık devlet memuruyum, 40 yaşından sonra üniversite aşkı doğdu. Örgün eğitime girebilmek için çalıştım ve kazandığım Organik Tarım Bölümünü birincilikle bitirdim. Ondan sonra ilçeme gelerek eğitim aşkıyla tarlamı ziraat fakültesi açılması talebiyle bağışladım. Gemerek halkı geçimini tarımdan sağladığı için ve konum itibarıyla ilçemiz ziraat fakültesine uygun olduğundan okulun yapılması için tarlamı bağışladım. Tarlamı bağışlayarak geçimini tarım ile sağlayan hemşehrilerimin eğitim alabilmesini istedim. Gemerek ve Sivas halkına hayırlı olmasını dilerim.” 

Eğitim gönüllüsü Sağırkaya, "İlçemize ziraat fakültesi kurulması halinde sınavlara gireceğim. 50 yaşımda da olsam ziraat fakültesini bitirebilmek en büyük hayalim." diye konuştu.
 
sivas ziraat fakültesi bağış gemerek Erol Can Sağırkaya