Arı sütünü ev kadınları üretecek

09 Mayıs Perşembe, 2019
Kurslara katılıp eğitim alan sertifikalı ev kadınları arı sütüyle ekonomik kazanç sağlayacak. Ordu’da yürütülen proje ile hem arı sütü üretimi artacak hem de ev kadınları kazanacak.
Arı sütünü ev kadınları üretecek Ordu'da Büyükşehir Belediyesi ile Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen "Önder Kadın Çiftçiler Yetiştirmeye Yönelik Arı Sütü Üretimi Projesi" kapsamında eğitim gören 16 ev kadını eğitimlere katıldı.

Kurslarda arı sütü üretmeyi öğrenen kadınlar sertifikalarını düzenlene törenle aldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, arı sütünün çok kıymetli ve hassas bir ürün olduğunu söyledi.

Kadınların, bu sayede zoru başararak kıymetli bir işe imza attıklarını belirten Güler, şöyle devam etti:

"Ülkemiz dünyada bal üretiminde ikinci sırada yer almasına rağmen yılda bir ton arı sütü üretiyor ve 21 ton arı sütü ithal ediyor. Bu bize yakışmıyor. Bize düşen bu 21 ton arı sütü üretimini Türkiye'de gerçekleştirmektir. Eğitim alan 100 kadın bir ton üretim yapabiliyor. 21 tonluk üretim kapasitesine ulaşmak için ise 2 bin 100 bayana ihtiyacımız var. Biz şimdi vites büyüterek arı sütüne ağırlık verecek ve ilimizle birlikte bal üretilen her yerde bu çalışmayı yapacağız."

Güler, arıcılık konusunda önemli yatırımların hayata geçirileceğini ifade ederek, TÜBİTAK ile arıcılık konusunda bir bilim merkezi kuracaklarını, balı ilaç olarak kullanmaya çalışacaklarını aktardı.

Ağır işler kadar kıymetli işleri de yapacaklarını dile getiren Güler, "Yani bu işin hamaliyesine değil aynı zamanda beyin işine de ağırlık vereceğiz. Bu projeyle ilgili Büyükşehir Belediyesi olarak ben sizin arkanızdayım. Bütün çalışanlarımızla sizi destekleyerek burayı bir merkez yapacağız." dedi.

Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak da program sayesinde enstitüde kadınlarla birlikte arı sütü üretimini gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Ordu'da büyük miktarda ana arı üretimi olduğuna işaret eden Konak, "Arı sütüne farklı taleplerin olduğunu görüyoruz. Kadın üreticilerimiz bu üretimde el yatkınlığı bakımından daha uygunlar. Kadınlarımıza aile bütçelerine katkı sağlamak açısından da güzel bir imkan sunmuş oluyoruz. İnşallah eğitim verdiğimiz kadın üreticilerimizle arı sütü seviyesini yukarılara taşıyacağımızı düşünüyoruz. Enstitü olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından ev kadını olan 16 kursiyere, sertifikaları dağıtıldı.
kadın çiftçi arı sütü ordu arıcılık araştırma enstitüsü müdürlüğü ordu büyükşehir belediyesi