‘Arıcılık ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim’

28 Aralık Perşembe, 2017
Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, “Arıcılık ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim” kurslarına ziyaret gerçekleştirdi.
‘Arıcılık ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ Haber: Elazığ İl Enformasyon

“Arıcılık ve Sürü Yönetimi Elemanı Benim” kurslarını ziyaret eden Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, bu kurslara çok önem verdiklerini kaydetti.
Karahan, “Çünkü arıcılık herkesin yapabileceği ve aile ekonomisine ek gelir sağlayacağı bir sektördür. Elazığ ilinin coğrafyası ve bitki florası arıcılık acısından çok uygun olduğundan, kaliteli bal ve diğer arı ürünlerinin elde edilebileceği bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ilimizdeki arıcılık faaliyetlerinin gelişmesi, faaliyet gösteren üretici sayısının artırılması ve aile ekonomisine sağlanan katkının artırılması için çalışma ve eğitimlerimize devam ediyoruz” dedi.
Turan Karahan, “Özellikle koyunculuk mesleğinin zorluklarını bilen biri olarak sizleri tebrik ediyorum. Bizler de sizler gibi köylü çocuğuyuz ve izinlerimizde sizin gibi bu işleri yapıyoruz. Zannetmeyin ki her zaman masa başında müdürlük yapıyoruz. Bizim geldiğimiz yer çiftçiliktir, hayvancılıktır, üreticiliktir. Bu işlerle uğraşmanın zorluklarını kendimizden bildiğimiz için çiftçilerimiz bizim velinimetimizdir. Bu nedenle sadece eğitimde değil eğitimden sonra da sizlerin daha çok üretmesi, daha iyi kazanması için yaylaların berberi projesi gibi birçok projeyi yapmaya devam edeceğiz. İl Müdürlüğü olarak 4 milyon civarında ödemeyi sürü yönetimi kursuna katılan ve sertifikayı alarak sürü yönetimi elemanı benim diyen, 250 baş ve üzerinde hayvan işletmesine sahip olan kişilere bir defaya mahsus olarak beşer bin lira destek sağladık. Bu kurslarımızdan başarılı olan kursiyerlerimize topluca sertifikaları verilecektir.2017 yılında düzenlediğimiz kurslardan toplamda 1000 civarında üreticimiz faydalanmıştır” şeklinde konuştu.
“Arıcılık ve Sürü Yönetimi Benim” kursları, Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Elazığ Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü (İŞKUR), Elazığ Ziraat Odası Başkanlığı, Elazığ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, Elazığ Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu işbirliği ile düzenleniyor.
 
elazığ sürü yönetimi arıcılık çiftçi velinimet