Aspir yağı fabrikasını inceledi

06 Aralık Çarşamba, 2017
Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, ilçede kısa süre önce üretime başlayan aspir yağı fabrikasında incelemelerde bulundu.
Aspir yağı fabrikasını inceledi Hakkâri’nin Yüksekova İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı beraberindeki heyetle birlikte aspir yağı fabrikasına incelemeler yaptı. Kaşıkçı’ya İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Kurdoğlu ile Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay eşlik etti.
Kaşıkçı ve beraberindekiler, fabrikada çalışmalar hakkında Onay'dan bilgi aldı. 

Kaşıkçı burada yaptığı açıklamada, Ziraat Odası Başkanlığınca ilçede aspir ekiminin yapıldığını ve kurulan fabrikada da yağ elde edildiğini söyledi.

Aspirin bundan sonraki süreçte çiftçiler için alternatif ve geliri daha yüksek bir ürün olacağını kaydeden Kaşıkçı, "Bu bölgede hiçbir şekilde tarım ilacı kullanılmamaktadır. Bu organik fırsatı, organik ürünlerin yetişme bölgesini de iyi değerlendirmemiz lazım. Bu bir ilkti. Önümüzdeki yıllarda bu daha da artacak ve artık aspir yağı ile anılan bir Yüksekova olacak. Yüksekova'nın ilk defa pazarlanabilir bir ürünü de oldu. Bu anlamda ziraat odasına, çiftçilere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Onay da ilçedeki ovanın 420 bin dönüm olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"Burası daha çok insanın yaşayabileceği, 37 Avrupa ülkesinden fazla endemik bitkiye sahip olan bir memleket. Yüksekova bugüne kadar gübre ve kimyasal görmedi. Bu ülkemizin elinde büyük bir fırsattır. Organik çalışmalarımız ilerleyecek. Bir yıl önce yaptığımız demonstrasyon çalışması neticesinde aspir ektik. 2 bin dönüm kadar aspir ektik. Tahminimce 150 tonun üzerinde bitki elde ettik. Bu bitkinin boşa giden hiçbir tarafı yok. Fabrikasını kurduk. Memlekete hayırlı olsun."
 
Aspir aspir yağı fabrikası Yüksekova aspir yağı fabrikası mahmut kaşıkçı