Ayvacık’ta "1. Zeytin Şenliği"

05 Aralık Salı, 2017
Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde düzenlenen “1. Zeytin Şenliği” renkli görüntülere sahne oldu.
Ayvacık’ta

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde “25 Kasım Dünya Zeytin Günü” kapsamında “1. Zeytin Şenliği” düzenlendi.

Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, Ayvacık’ta 110 bin dönüm alanda zeytin tarımı yapıldığını söyledi.

Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin de, “Bu tür etkinliklerin yapılması köylülerimizin bilgilendirilmesi açısından çok önemli” dedi.

Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ ise; “Zeytin; insanlığın ilk çağlarından bu yana; barışın, onurun, bolluğun, bereketin simgesi olmuştur. Zeytinyağı, bitkisel yağlar içerisinde, fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilen tek yağ olup, insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmez” şeklinde konuştu.

Ayvacık İlçesinde faaliyet gösteren firmalar şenlik alanında stant açarak ürünlerinin tanıtımlarını yaptı.

56 üreticinin katıldığı yarışmada birinci Paşaköy Muhtarı Ünal Atıcı’ya tam altın, İkinci Bademli Köyünden İlkay Erdoğan‘a yarım altın ve üçüncü Bademli Köyünden Hilal Aydemir çeyrek altınla ödüllendirildi.

İlkokul öğrencilerinin yapmış olduğu 25 resim çalışması gün boyu sergilendi. Şiir ve kompozisyon alanlarında dereceye giren öğrencilerin eserleri okundu. Ayrıca ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen zeytin konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerden birinciye bisiklet, ikinci ve üçüncüye altın hediye edildi. Törende Ayvacık Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni ve öğrencilerinden oluşan ekip müzik dinletisi sundu.

Şenlik; Ayvacık Belediyesi, Ayvacık İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı, Ayvacık Ziraat Odası ve Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği tarafından düzenlendi.

1. Zeytin Şenliğine Ayvacık Kaymakamı Hakan Hakyemez, Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, Çanakkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Arda Akçal, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ahmet Güler, Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver, TKDK İl Koordinatörü Cem AKŞİT, Edremit Zeytincilik Üretim İstasyon Müdürü Murat Küçükçakır, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ayşen Yıldırım, Ayvacık İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Emin Ekici, Ayvacık İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Çetin, Ayvacık Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nuray Damar Çetin, TARİŞ Başkanı Zahit Mert, İl/İlçe kurum ve kuruluşlardan birçok yönetici ve çalışanı, siyasi temsilciler, Ayvacık ilçesinde zeytin yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz ve firma yöneticileri katıldı.

şenlik Ayvacık zeytin zeytinyağı yarışma