Bakan Fakıbaba’nın yoğun Bursa gündemi

05 Ekim Perşembe, 2017
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bursa’da çeşitli temaslarda bulundu. Fakıbaba, 81 ilin her birinde 3 tane örnek köy oluşturacaklarını söyledi.
Bakan Fakıbaba’nın yoğun Bursa gündemi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bursa’da çeşitli temaslarda bulundu. Bursa Valiliğini ziyaret eden Bakan Fakıbaba, Bursa Valisi İzzettin Küçük ile görüştü.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile de görüşen Fakıbaba, 81 ilin her birinde 3 tane örnek köy yaparak ortalama 250 örnek köy oluşturacaklarını söyledi. Bakanlık olarak bu çalışmada rol alacak tüm belediye başkanlarına destek vereceklerini kaydeden Fakıbaba, köylerde toplulaşma konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
“Yönetimi toplulaştırdığımız zaman girdiler daha ucuza mal olacak. Örneğin bir köyde 10 traktör varsa 2’ye düşecek. Böylece maliyet azalacak” diyen Fakıbaba şöyle devam etti: “Türkiye’de tarımının, küçük ve orta ölçekli çiftçiliğin ve ithalatın azalmasının, ihracatın da artışında önemli bir çalışma olacağına inanıyorum. Ben buradan tüm belediye başkanlarıma söylüyorum, bir araya gelen tüm köylere, belediyelere ben destek vereceğim. Ziraat mühendisi ve veteriner hekim istihdam edeceğiz. Bu proje hayata geçtiğinde ziraat mühendisi de, veteriner hekim de yetmeyecek”.
Fakıbaba, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünü de ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Bursa İli Tarım Kurumları İstişare Toplantısını gerçekleştiren Fakıbaba, “Bursa’nın tarım ve hayvancılığının 2002 yılından 2017 yılına kadarki süreçte iyi bir yere geldiğini söylemek istiyorum. Bunu da evvel Allah hep beraber başarıyoruz. Sizlerden istirhamım ülke olarak çok çalışmamız gerek. Ayrıca sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum” dedi.
BTSO ‘da Bursa İli Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısında Sivil Toplum Örgütleri ile bir araya gelen Bakan Fakıbaba, Bursa'nın Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu, sanayide çok önemli ilerlemeler kat ettiğini vurguladı.
Fakıbaba şunları söyledi: "Tarıma da çok daha fazla değer verdiğimizde, sanayiye alışkın olan bir şehrin hızlı bir şekilde tarıma bağlı sanayide de lider şehir olacağını ben görüyorum. Bu bağlamda da samimi bir şekilde Allah'ın izniyle destek vereceğimizden emin olabilirsiniz. Bizim hayalimiz gerçekten biz toprağı suyla buluşturacağız, çiftçiyi bilgiyle buluşturacağız”
MAY Tohum tesislerini de inceleyen Bakan Fakıbaba, tohumu İsrail'den almadığımızı, İsrail ile sadece az oranda ihracat yapıldığını söyledi. Fakıbaba, "Şu anda çok gurur duyduğumuz tohumculuk müessesindeyiz. İhracat yapıyoruz. Bunu Bulgaristan'a, İspanya'ya, Avrupa'daki diğer ülkelere, Rusya'ya, Amerika'ya, Irak'a, İran'a ihraç ediyoruz. Arkadaşlar burada tohum üretiyor. Bu tohumu biz ihraç ediyoruz. Ama genelde milletin kafasında, 'biz tohumumuzu İsrail'den alıyoruz' algısı var. Halbuki İsrail bu alanda kimsenin bilmediği kadar küçük oranda ihracat yapabiliyor. Türkiye bu bağlamda İsrail'den kat kat üstün konumda" diye konuştu.
 
Ahmet Eşref Fakıbaba Bursa örnek köy