Bakan Fakıbaba Şanlıurfa'da

12 Mart Pazartesi, 2018
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hafta sonu Şanlıurfa’daydı. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelen Fakıbaba Halfeti ilçesinde gerçekleştirilen "Tohum Takas Şenliği"ne de katıldı.
Bakan Fakıbaba Şanlıurfa'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa'da bir dizi temaslarda bulundu. Halfeti ilçesinde "Tohum Takas Şenliği"ne katılan Fakıbaba, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla da bir araya geldi.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlarla da bir araya gelen Ahmet Eşref Fakıbaba, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin hâkim olduğu güzel bir memleketleri olduğu için duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Tüm bürokrat ve partililerle vatandaşların emirlerinde olduklarını belirten Fakıbaba, "Emrinizde olmaktan da gurur duyuyoruz ve mutluyuz. Bizim tek derdimiz sadece ve sadece sizlere hizmet etmektir. Sizlere hizmet bir bizim için ibadettir. Halfetili hemşehrilerim nasıl daha rahat eder, nasılsa daha fazla para kazanabilir bütün derdimiz bu. 15 ayda bir ilçe ancak bu kadar değişir kaymakam beye teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Toplantıda, muhtar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Fakıbaba'ya sorunlarını iletti.

Programa, Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak, AK Parti Halfeti İlçe Başkanı Canan Onur Sayar ve partililer katıldı.
Halfeti ilçesinde, Halfeti Kent Konseyi tarafından bir otelin bahçesinde düzenlenen Tohum Takas Şenliği’ne katılan Bakan Fakıbaba, burada sergilenen tohumları ve ürünleri inceledi.

Ürünler hakkında yetiştiricilerden bilgi alan Fakıbaba, Halfeti tohumlarının gen bankasında değerlendirilmesini ve arşivlenmesi gerektiğini söyledi.

Konsey Başkanı Nihat Özdal da yaklaşık 30 yıl önce yapılan Birecik Barajı dolayısıyla, Halfeti'nin büyük bir bölümünün su altında kaldığını hatırlattı.
Bölgede ekim alanları daraldığı için birçok sebze ve meyve tohumun kaybolduğunu belirten Özdal, "Aradan geçen yıllarda ninelerimizin, dedelerimizin sandıklarda sakladıkları tohumları, çevre köylerimizde duyarlı çiftçilerimizin kuşaktan kuşağa ekimine devam ettikleri tohumları topladık ve burada tohum sahiplerine stantlar verdik. İki gün boyunca sürecek şenlikte, takas devam edecek. Domates, isot ve patlıcan tohumlarını takas edip, Halfeti'de meyve ve sebzeciliğin eski günlerine dönmesi için yeni tohumlar atmış olacağız." diye konuştu. 

Etkinliğe, Halfeti Kaymakamı Şeref Albayrak, AK Parti Halfeti İlçe Başkanı Canan Seyar Onur da katıldı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Ahmet Eşref Fakıbaba tohum takas şenliği halfeti tohumları