Bakan Pakdemirli’den iki destek müjdesi

22 Mart Cuma, 2019
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yerli tütünü geliştirmek için üreticilere verilecek destekler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 2018 yılı malak, anaç manda, manda yavru ve sürü yöneticisi destekleme ödemelerinin de başlayacağını bildiren Bakan Pakdemirli, yaklaşık 8 bin çiftçiye 8 milyon lira destek ödeneceğini söyledi.
Bakan Pakdemirli’den iki destek müjdesi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın her alanda tarımsal destekleri devam ediyor.

Adıyaman’daki programında yerli tütün üretiminin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'deki sigara fabrikalarının çok daha fazla oranda yerli tütünü kullanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Pakdemirli, "Bölgenin önemli ürünlerinden bir tanesi olan sarmalık tütününün kıyılmış vaziyette satışıyla ilgili yasal mevzuat zaten tamamlanmıştı. Bunların alt mevzuatı, yönetmelikler kısmı hızlı bir şekilde yapılacak. Biz gerekli aksiyonu alacağız ama önümüzdeki dönemde benim için çok çok önemli olan, Türkiye'deki sigara fabrikalarının çok daha fazla oranda yerli tütünü sigaraların içerisinde buluşturma zorunluluğu, inşallah bu konuda çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde adım atıyor olacağız. Adıyaman çok önemli bir tütün merkezi ama bundan sonra daha da fazla katma değer elde edeceği bir şekilde üreticimize destek olmak anlamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, 2018 yılı malak destekleme ödemelerinin başladığını da açıkladı.

Pakdemirli, anaç manda desteği ödemelerinin de yarın başlayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"2018 yılı anaç manda desteklemeleri, yetiştiricilerimize yarın saat 18.00'den sonra tek seferde ödenecektir. 2018 yılı anaç manda desteklemeleri çerçevesinde 10 bin 797 yetiştiricimizin 68 bin 150 baş anaç mandasına 18 milyon lira destek ödenecek. Tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Çoban istihdamı destek ödemeleri de yarın başlıyor. 2018 yılı sürü yöneticisi istihdamı (çoban) desteklemeleri işletmelerimize yarın saat 18.00'den sonra tek seferde ödenmeye başlanacaktır. 2018 yılı sürü yöneticisi istihdamı desteklemeleri çerçevesinde 7 bin 23 işletmemize çoban istihdamına katkıda bulunmak maksadıyla 35 milyon lira destek ödenecek. Tüm işletmelerimize hayırlı olsun."

Manda yavru destek ödemelerinin de diğer ödemelerle aynı gün ve saatte başlanacağını belirten Pakdemirli, 8 bin 569 yetiştiricinin 31 bin 207 baş malağına 8 milyon lira destek ödeneceğini sözlerine ekledi.
 
adıyaman tütün manda hayvancılık destek tarım orman pakdemirli