Bakan Pakdemirli: Devlet vatandaşlarımızın yanında

13 Ağustos Pazartesi, 2018
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Antalya’da yaşanan sel afetinden sonra bölgede incelemelerde bulundu. Bakan “Bakanlık olarak yapmamız gerekenden fazlasını yapacağız.” dedi.
Bakan Pakdemirli: Devlet vatandaşlarımızın yanında Antalya Elmalı’da yaşanan sel afetinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgede incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli, seraları ve elma bahçelerini gezerek çiftçilere de geçmiş olsun dileğinde bulundu.

“Devlet burada, borçlar ertelenecek”

Devletin tüm kurumlarıyla yaşanan felakete müdahale ettiğine işaret eden Pakdemirli, "Herkes burada ve yoğun çalışma içinde. Bölgenin normal hayatına dönmesi için yoğun çaba ve gayret sarf ediliyor. Bölgede 610 dekar alanda zarar, 21 hayvan da telef olmuş gözüküyor. Kimse endişe etmesin 10 gün içerisinde tüm zarar tespit edilmiş olacak. Devlet burada. Yaraları sarmak, şefkatli kollarıyla vatandaşını kucaklamak için buradadır. Tespitlerimiz devam ediyor. 10 gün içinde kesin sonuçlar çıkacak. Bu sonuçlara göre de devlet ne gerekiyorsa yapacak. Biz de bakanlık olarak yapmamız gerekenden fazlasını yapacağız. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatifine borcu olan üreticilerimizin de borçlarını erteleyeceğiz. Zarar gören üreticiler başvurursa borçlarını erteleyeceğiz. Bin nasihat bir musibet' diyoruz ya. Musibetlerden ders almamız lazım." diye konuştu.

Tarım sigortasının önemine işaret eden Pakdemirli, tarım sigortasının yaptırılması uyarısında bulundu. "Musibet gelmeden önce nasihata mutlaka uyalım. Sizler mağdur edilmeden gerekli çalışmaları yapacak. Mevzuatsal bir düzenleme yapmamız gerekirse çalışmalarımıza bugün itibarıyla başlıyoruz. Sizleri mağdur etmeden ama 'Gelecekte de bu olayların tekrarını yaşamayalım' diyoruz. Teraslandırma yapacaksak, yapacağız. Taşkın önlemeyle ilgili ne gerekiyorsa hızlı şekilde yapacağız." ifadelerini kullandı.

“Kayıplar devlet tarafından karşılanacak”

Gazetecilerin Ordu'da yaşanan sele ilişkin sorusuna da Pakdemirli, "Ordu'da 950 çiftçiyle görüşülmüş ve 600-700 ton fındık zararını tespit etmiştik. Dün itibarıyla 2 bin çiftçiyle görüştük ve bin 100-bin 200 ton fındık zararının olabileceğini belirledik. 10 gün içinde kesin rakamları tespit edeceğiz. Üreticimizin her türlü kaybı devlet tarafından karşılanacak." karşılığını verdi.
 
Tarım Su Antalya Ordu fındık Bakan Pakdemirli