Bakan Pakdemirli, “Meteorolojik uyarı ile kayıpları önlüyor olacağız”

30 Kasım Cuma, 2018
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) arasında imzalanan protokolle, çiftçilerin ekili ve dikili alanlara zarar verebilecek her türlü kuvvetli meteorolojik hadiseyi kısa mesaj ile önceden haber alması sağlanacak. Uygulamanın imza töreninde konuşan Bakan Pakdemirli, kırsal kalkınma projelerine 92 milyon lira hibe verileceğini açıkladı.
Bakan Pakdemirli, “Meteorolojik uyarı ile kayıpları önlüyor olacağız” Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) arasında imzalanan protokol ile meteorolojik uyarı bilgileri çiftçilerin cep telefonlarına mesaj ile gönderilecek.

Protokol imza törenine katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bu protokolle can, mal ve ekonomik kayıpları mutlaka önlüyor olacağız" dedi.

Tarımın meteorolojisiz düşünülemeyeceğinin altını çizen Pakdemirli, imzalanacak protokolün binlerce çiftçiyi yakından ilgilendirdiğini söyledi. Pakdemirli, çiftçilere meteorolojik uyarılara ilişkin SMS gönderileceğine işaret ederek, "Can, mal ve ekonomik kayıpları önlüyor olacağız. Meteorolojik verilerle yarınki ürün fiyatlarını tahmin etmek dahi mümkün oluyor. Kaza yapacağınızı bilirseniz frene basarsınız, gazeteciyseniz yarının manşetlerini biliyorsanız, en iyi olan sizsiniz, çiftçiyseniz ve meteorolojik verileri biliyorsanız, donla karşılaşacağınızı biliyorsanız gider tedbirinizi alırsınız, ürünü kurtarmaya çalışırsınız." diye konuştu.

Pakdemirli, bu protokolle çiftçinin bir adım daha yanında olacaklarını vurgulayarak,  "Çiftçimiz, sabah kalktığında bizi yanında görecek, bizden gelen mesajı görecek, buna göre tedbirini alacak. Zaten 5 günlük zirai raporlar da veriyoruz. Protokolle çiftçilere verilecek eğitimlerimiz olacak. Bu kapsamda uygun iklim şartlarında daha çok gelir getiren ürünlerin ekilmesi, gübreleme ve zirai ilaçlamanın bilinçli yapılması, sulamanın zamanında yapılması, meteorolojik verilerin daha etkin kullanılması, kuvvetli meteorolojik hadiselere karşı önceden alınacak tedbirler gibi eğitim zincirimiz olacak. Hava şartlarının bir adım ilerisinde olacağız." ifadesini kullandı. 

Artık meteorolojik verilerin işlenmesi gerektiğini de bildiren Pakdemirli, yarınki hava durumu yanında, hava şartlarına bağlı olarak rekolte ve fiyat tahminine ilişkin de çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün önemli çalışmalar yaptığını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da çiftçileri etkileyecek hava olaylarını önceden haber almanın tarım ve verim bakımından önemine değindi.

Bayraktar, önemli olan hususun zararları en aza indirmek olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Meteorolojik bilgi ve tahminleri daha etkin kullanmak suretiyle zararları azaltmak mümkün görünüyor. İmzaladığımız protokole göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz meteorolojik bilgileri Birliğimize gönderecek, biz de odalarımız marifetiyle 4 milyon 800 bin üyemize bu verileri ulaştırmış olacağız."

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Pakdemirli soğan stokçuluğunda son duruma ilişkin, "Durumu hassasiyetle inceliyoruz. Fiyatların artışından faydalanmaya çalışan stokçular var. Soğanla ilgili çok büyük bir kriz görmemekle birlikte, stokçuları takip edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
 
tarım ve orman bakanlığı tzob meteoroloji uyarı sistemi soğan