Balık üreticiliğinin yeni adresi: Hirfanlı Barajı

30 Eylül Pazartesi, 2019
Türkiye'nin en önemli baraj göllerinden Hirfanlı, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin bilimsel öncülüğünde balık üretim merkezi haline geliyor.
Balık üreticiliğinin yeni adresi: Hirfanlı Barajı Hirfanlı Baraj Gölü, balık üretiminin merkezi haline gelecek. Çalışmanın bilimsel öncülüğünü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi yapacak.

Hirfanlı'nın Kırşehir kıyılarında 2017 yılında üniversitenin kurduğu yıllık 10 ton model alabalık üretimi yapılan tesis, burada yatırım yapmak isteyen müteşebbislere öncülük etti.

Yaklaşık 2 yıldır devam eden üretimin bilimsel verilerinden yararlanan 32 müteşebbis, burada tesis kurmak amacıyla izin için Kırşehir Tarım ve Orman Müdürlüğüne müracaatta bulundu.

İzni çıkan 7 şirket, biner ton kapasiteli tesisler kurmaya başladı. Faaliyete geçen bazı tesisler ve göl kenarındaki mevcut küçük çaplı işletmelerle yıllık 2 bin 486 ton alabalık üretimi yapılıyor. Yeni işletmelerin devreye girmesi ve kapasite artımıyla üretimin ilk etapta 12 bin tona çıkarılması hedefleniyor.

Kırşehir'de şu anda üretilen 2 bin 486 ton balıktan yaklaşık 45 milyon lira katma değer oluşturulduğunu vurgulayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, şunları kaydetti:

"Tam kapasite olursa bu rakam 160 milyon liraya kadar çıkacak bir üretim hacmi demektir. Davulağıl'daki tesislerimizde farklı üretimlerle destek olmaya devam edeceğiz. Üniversitenin akademik değerlerini kullanan şirketlerimiz Hirfanlı Gölü'nü bir balık üssü haline getirdi. Bundan Kırşehir'e ekonomik değer üretiliyor. İnsanlar burada çalışarak ekmek yiyor. Bu da bizi memnun ediyor."
 
 
Kırşehir Kızılırmak irfanlı baraj balıkçılık