Balıkesir’de zeytin çalıştayı

07 Mart Çarşamba, 2018
Balıkesir, zeytin ve zeytinyağı çalıştayına ev sahipliği yaptı. Sektörün tüm ortaklarının bir araya geldiği çalıştayda durum analiz sonuçları ışığında Türkiye zeytin ve zeytinyağı sektörü değerlendirilerek strateji ve işbirliği planlaması yapıldı.
Balıkesir’de zeytin çalıştayı Haber: Mehmet ÇELİK - Balıkesir İl Enformasyon
 
Balıkesir’de yapılan çalıştayda zeytincilik konuşuldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratları, çeşitli üniversitelerde konusunda uzman öğretim üyeleri, araştırma enstitüleri ve sektör temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile yapılan çalıştayda önemli kararlar alındı.
 
Balıkesir'in Edremit ilçesinde Balıkesir Valiliği himayesinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde Zeytin ve Zeytinyağı Çalıştayı gerçekleştirildi.
 
Sektör paydaşlarının bir araya geldiği çalıştay, verimliliği ve rekabet edebilirliği yükselterek zeytinyağı ihracatından daha fazla pay alabilmek, Balıkesir zeytin ve zeytinyağı sektörünü hem ülkesel hem de uluslararası seviyede tanınır ve lider duruma getirebilmek hedefiyle düzenlendi.
 
Çalıştaya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Gömeç Kaymakamı Önder Coşğun, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, Edremit, Ayvalık, Havran, Burhaniye, Gömeç ve diğer ilçelerden zeytinciler ve zeytin sektörü temsilcileri katıldı.
 
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan ve Balıkesir'in zeytinin yeşili, denizin mavisi ile rengini bulan şehir olduğuna vurgu yapan Vali Ersin Yazıcı, "Bizler Anayurdu Anadolu olan bu ağacı, 'zeytin' adını, taşına toprağına yazmış bir ülkede yaşıyoruz. Balıkesir, Türkiye zeytin üretiminin en önemli merkezlerinden biridir ve dünyanın en kaliteli zeytinyağı burada üretilir. Coğrafi işaret alan Edremit Zeytinyağı, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini ve Ayvalık Zeytinyağı tescillenmiş kalitesiyle tüm dünyada aranan bir değerdir.” dedi.
 
Balıkesir'in Türkiye'yi doyuran il olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Hem yurdun dört bir tarafına hem de dünyanın pek çok ülkesine gıda ürünleri taşınır bu bölgeden. Bu yüzden Balıkesir'e 'Türkiye'yi doyuran il’ denir. Balıkesir'de tarım artarak, bereketlenerek gelişir. Burada tarım, binlerce yıl yaşayabilen zeytin ağacı gibidir.” şeklinde konuştu.
 
Çalıştay kapsamında gerçekleştirilen mevcut durum analizi sonuçları ışığında Türkiye zeytin ve zeytinyağı sektörü coğrafi işaretleme sentezi ile değerlendirildiğinde; strateji ve işbirliği, rekabetçilik ve kalite, ar-ge, yenilikçilik, çevre, üretimin artırılması, planlanması, iç ve dış ticaret konularında atılacak adımlar belirlenerek lisanslı depoculuğun önemi vurgulandı.
 
Balıkesir Edremit’te düzenlenen zeytin ve zeytinyağı çalıştayı sonuç bildirgesi yayınlanarak son buldu.
 
 
Balıkesir çalıştay zeytin çalıştayı zeytin üretimi zeytincilik