Bayırbucak Türkmenleri, çileklerini hasat ediyor

20 Nisan Cuma, 2018
Hatay’ın Yayladağı ilçesinde yaşayan Bayırbucak Türkmenleri, rehabilitasyon çalışmaları kapsamında kendileri için ekilen çileklerin hasadına başladı.
Bayırbucak Türkmenleri, çileklerini hasat ediyor Hatay'da yaşayan Bayırbucak Türkmenleri için yürütülen rehabilitasyon çalışmaları kapsamında Yayladağı Kaymakamlığı tarafından çilek bahçeleri oluşturuldu.

130 dekarlık alanda tarım yapan 43 Türkmen aile emeklerinin ilk meyvesini aldı.

Farklı boyutu, aroması ve uzun raf ömrü nedeniyle büyük rağbet gören Yayladağı çileği, yerli halkın yanı sıra Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Türkmenler için de gelir kapısı oldu.

Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, ilçe çiftçisi için yeni bir gelir kaynağı olan çilek üretimini, misafir ettikleri Suriye'den gelen Türkmenler için de projelendirdiklerini kaydetti.

Projede 43 Türkmen ailenin 3'er dekarlık alanda çilek üretimi yaptığını belirten Yüce, şöyle devam etti:

"Bu sayede, ülkelerinde her şeylerini geride bırakıp gelen bu insanlara tarımsal alandaki becerilerini gösterme fırsatı vermiş olduk. Onları toprakla buluşturarak, sosyal ve kültürel alanda rehabilite edilmelerine katkı sağlandığını gördük. Onlar artık tüketen değil, üreten bireyler haline geldiler. Yayladağı çileği yıldızı parlayan ve markalaşma yolunda hızla ilerleyen bir ürün. İlk satışlarımızı yaptık. 400 ton ürün çıkartmayı hedefliyoruz. Şu anda Yayladağı çileğini, çileğin merkezi olarak bilinen Mersin pazarına bile gönderiyoruz. Türkiye'nin çeşitli illerinden ve hatta yurt dışından bile talep var."

İlçeye ön soğutmalı soğuk hava deposu da kazandırdıklarını aktaran Ömer Faruk Yüce, önümüzdeki yıl çilek projesini geliştirip, daha fazla insanın faydalanmasını sağlayacaklarını da ifade etti.
 
Hatay Yayladağı çilek Bayırbucak Türkmenleri hasat