Bilinçli üretim yaptı, kazandı

04 Ekim Cuma, 2019
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde Fahrettin Demir yaptığı bilinçli tarım uygulamalarıyla üretim miktarını arttırdı, dev balkabakları yetiştirdi.
Bilinçli üretim yaptı, kazandı Fahrettin Demir, Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde 26 yıldır geçimini çiftçilik yaprak sağlıyor. Üretici Demir, Yaptığı bilinçli tarım uygulamalarıyla verimine verim kattı.

Demir “Ekim öncesi ve sonrası İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü elemanlarıyla sürekli istişarelerde bulunarak bilgiler alıyorum. Çünkü bilinçli tarım kazandırıyor. Hasat zamanı 30-40 kişiye iş veriyorum. Bu yıl ilkbaharda fazla yağış olmadı bu nedenle patates, kavun ve bal kabağında verim çok güzel gerçekleşti. Kışlık patateslerin sökümüne başladık. Geçen yıl 1 ton buğday alınan alandan bu yıl 30 ton patates elde ettim. Bu yıl patates üretimi fazla olduğu için fiyatlarda düşme olabilir. Önemli değil. Hiç olmazsa vatandaş bol patates yesin. Gübre mazot ne kadar pahalı olsa da Allah rızkımızı veriyor. Bal kabağı yetiştirme aşamasında küçük ve büyükbaş hayvan gübresi kullandım. Bunun sonucunda 25-30’ar kiloluk yaklaşık 30 ton balkabağı üretimi oldu.” dedi
 
Kütahya bal kabağı üretim bilinçli tarım