Bitkisel orman atıkları enerjiye dönüştü

12 Kasım Pazartesi, 2018
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurulan biyoyakıt tesisi orman atıklarını kullanarak ısı ve sıcak su üretiyor. Bir cami ve köy konağının ısınma ihtiyacını karşılayan biyoyakıt tesisinde incelemelerde bulunan Bakan Pakdemirli, bu tür tesislerin orman köylerinin sürdürülebilmesi için önemli olduğuna dikkat çekti.
Bitkisel orman atıkları enerjiye dönüştü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Eskişehir'in Alpu İlçesi’nde bakanlıkça kurulan ve köy konağı ile caminin ısınma ihtiyacını karşılayan biyoyakıt tesisinde incelemede bulundu.

Bakan Pakdemirli, söz konusu tesiste orman atıklarını tamamen kullanarak öncelikle ısı ve sıcak su kaynağı sağladıklarını söyledi.

Ayrıca tesiste gaz üretiminin de gerçekleştirildiğini ifade eden Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Kendi kendine yeterlilik ve orman köylerimizin boşalmaması çok önemli. Eskişehir'de Orman Fidanlığı'nda denedik ve şimdi köyümüzde deniyoruz. Olabildiğince kendi kendine yeterlilik, sürdürebilirlik ilkesi içerisinde bir permakültür kavramı içinde bir şeyin girdisi bir şeyin çıktısı olacak şekilde doğaya hiç atık bırakmadan tertemiz bir şekilde köy konağını ve camiyi ısıtıyoruz. 18 ay boyunca bu tesis sıcak su sağlayacak. 18 ay sonra da bu yerdekilerin hepsi gübre olacak. Burada ekilen tarlalara bu gübreleri sevk etmek suretiyle de doğaya atık salmadan 18 ay boyunca enerji üretmiş olacağız. 18 ay boyunca bedava ısı köylüye hizmet verecek. Yakında gaz üretimi de başlayacak. İsterseniz gazla elektrikler kesildiğinde jeneratör çalıştırırsınız, ne isterseniz onu yaparsınız. Böyle örnek projeleri çoğaltmak istiyoruz. Bunun bir maliyeti yok her taraf ağaç, her taraf dal. Bu dalları bir patoz eşliğinde parçalayıp buradan ısı elde etmek mümkün."

Konuşmanın ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler biyoyakıt tesisinden elde edilen sıcak suyla ısınan köy konağı ve camiyi inceledi. 

Orman köylüleriyle ve ekmek yapan kadınlarla sohbet eden Pakdemirli, mahallede hayata geçirilen "bitkisel kök yüzdürme yöntemiyle mutfak suyu arıtma" projesine ilişkin bilgi aldı.

Bakan Pakdemirli, orman köylülerine gelir getirmesi için oluşturulan alana badem fidanı ve lavanta fidesi dikti.


 
tarım ve orman bakanlığı eskişehir bekir pakdemirli biyoyakıt orman atıkları