Bor propolisle birleşti şifa kaynağı oldu

05 Ağustos Pazartesi, 2019
Bor ve propolis karışımından elde edilen ürün prostat değerlerini düşürüyor.
Bor propolisle birleşti şifa kaynağı oldu Şifa kaynağı arı ürünü propolis, borla birleşti prostat hastalarına umut oldu.
Düzce’de bir bal işletmesinde Türkiye’nin en önemli madenlerinden birisi olan bor ile şifa kaynağı arı ürünü propolis birleştirildi.
Elde edilen ürün ile prostatlı olan erkek hastalarda PSA değerinin düştüğü görüldü.
Bor madeni ile propolis bir araya getirilerek yapılan gıda takviyesini deneyen prostat hastalarından olumlu geri dönüşler alındığını söyleyen Gıda Mühendisi İlker Ural, özel bir yöntemle ürünü elde ettiklerini anlattı.
Bal fabrikasının müdürü olan İlker Ural, arıcılıkla uğraşan vatandaşların getirdikleri kovanlardaki propolisleri ayıklayarak bir süre sonra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin ile çalışma yaptıklarını ve propolisleri bor madeni ile birleştirerek bir damla elde ettiklerini söyledi. Elde edilen damla ile prostatlı olan erkeklerde PSA değerinin önemli oranda azaldığını gördüklerini dile getirdi.
Gıda Mühendisi İlker Ural, gıda takviyesi olarak hazırlanan sıvı Bor-Polis’in prostat rahatsızlığı olanlarda önemli geri dönüşümler aldıklarını belirterek, "Bizler kendimizin geliştirdiği bir metotla boru sentezliyoruz. Bunu üniversite, sanayi arasında bir iş birliği projesi haline getirdik. Bu şekilde elde ettiğimiz ürünü ekstraksiyondan geçmiş propolis ile birleştirerek bir karışım haline getirdik. Şuana kadar özellikle prostat problemi olan erişkin erkek hastalarda çok önemli geri dönüşler alıyoruz. Bu sonuçları araştırma hastanelerinde ki hocalarımızla paylaştık. Oldukça ilgi görüyor. Umarım bu konuda ki çalışmalar arttırılır. Bor ve propolis içerikli ilaçlar elde edilmeye başlar” diye konuştu.
İlker Ural, hazırlanan damlanın gıda takviyesi olduğunu, Tarım ve Orman Bakanlığından izinli üretildiğini işaret ederek “Kombine kullanımda bor ve propolisin birlikte hem immün (bağışıklık) sistemini güçlendirdiği, hem de prostat spesifik antijenini anlamlı şekilde aşağı indirdiğini gördük. Bunlar bize umut verdi. Tabi ki biz bu araştırmaları sadece sonuç olarak gözlemeyebiliyoruz. Bunların ileri düzeyde ilaç firmaları ve üniversitelerde araştırılması lazım. Kombine olarak bir gıda takviyesi olarak sağlık açısından çok iyi sonuçlar aldık. Bu gıda takviyesidir. Kesinlikle ilaç değildir” dedi.
Düzce’de yaşayan 52 yaşındaki Ali Kaya ise geceleri sıkça tuvalete çıkma şikayeti ile doktor gittiğini doktorun kendisine prostat hastası olduğunu ve PSA’nın 10 olduğunu söylemesi üzerine gıda takviyesi damlayı kullandığını belirterek, “İlker beyle denk geldik. Ben sıkıntımı söyledim. Oda bana bu damlayı tavsiye etti. Bana damlayı iç dedi. Bende damlayı 3 hafta boyunca içtim. Sonra PSA seviyem 3’e kadar düştü. Kendimi oldukça iyi hissetim. Geceleri tuvalete 3-4 sefer çıkarken 1 sefer çıkmaya başladım” şeklinde konuştu.
 
# bor propolis prostat gıda takviyesi