Boz ırk sığırlar yarıştı

10 Ağustos Perşembe, 2017
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca uygulanan; “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” kapsamında “Genetik Kaynakların Korunması Kapsamında Kocaeli Yöresinde Boz Irk Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması ve Sürdürülebilirliği Yayım Projesi” nin Teşvik yarışması Körfez İlçesi’nde yapıldı.
Boz ırk sığırlar yarıştı Haber: Kocaeli İl Enformasyon
Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen “Genetik Kaynakların Korunması Kapsamında Kocaeli Yöresinde Boz Irk Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması ve Sürdürülebilirliği Yayım Projesi”nin teşvik müsabakası Körfez İlçesi’nde yapıldı.
Kocaeli İl Müdürlüğü ve Körfez İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin amacı, Kocaeli bölgesindeki yetiştiricilere ait sürülerdeki Boz ırk sığırların diğer ırklarla yapılan kontrolsüz melezlenmelerinin önüne geçmek olarak belirlendi.
Bu çalışma ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyguladığı Halk Elinde Islah Projesi’nin yerli sığırlarda da başlaması ile yerli hayvan genetik kaynaklarının korunması, yaygınlaştırılması ve saf boz ırk sığır sayısındaki artışın sağlanması planlanıyor.
Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Boz sığır ırkının korunmasına Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel, denetim altında olan bu boz ırkın kurtulması için bir ıslah çalışması başlattıklarını, üreticilerin ekonomik olarak bundan istifade ettiğini söyledi.
Boz sığır ırkının korunması ve geliştirilmesi için üreticiler arasında düzenlenen teşvik yarışmasında ırkın özelliklerini taşıyan Boz ırk sığırlar yarıştı.
Ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerden oluşan komisyon, dişi düve ve genç sığır kategorilerinde dereceye girmeye hak kazanan hayvanları belirledi.
Teşvik yarışmasında dereceye giren Boz Irklar yetiştiricilerine protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi.
 
Kocaeli boz ırk sığır proje teşvik yarışması