Bu yemin hem üretimi hem verimi farklı

25 Nisan Perşembe, 2019
Hayvan yemi üretiminde yeni bir yöntem geliştiren emekli öğretmen Recep Kaya başarılı bir çalışmaya imza attı. 1 ayda 2 ton yem ürettiğini sosyal medyada paylaşan Kaya, şimdi Türkiye’nin her yerinden arayan üreticilerin sorularını cevaplıyor.
Bu yemin hem üretimi hem verimi farklı Beden Eğitimi Öğretmeni Recep Kaya, emekli olunca hobi amaçlı olarak hayvancılık yapmaya başladı.

Ardından hayvanları için yem üretmeye de başlayan Kaya üretimde kullandığı yöntemle farklı bir çalışmaya imza attı.

Önce karanlık alanda yemleri ortalama 24 saat ile 48 saat arasında suyun içerisinde bekleten Kaya daha sonra yemleri çıkartarak hazırladığı tepsiye seriyor. Tepsiyi yine karanlıkta 24 saat boyunca bekletiyor ama bu kez 24 saatte 3 veya 4 kez su veriyor. 24 saat daha bekleyen yem tohumları yeşermeye hazır oluyor ve raflarda ki yerini alıyor. Raflar ise günlerine göre kısımlara ayrılıyor. 10 günü dolduran yemler artık hayvanlar için hazırlanmış oluyor. 

Rize’de küçücük hobi atölyesini bir üretim haneye çeviren Kaya, bu sayede yüzde 60 kar ettiğini ve yemlerin otlara oranla daha fazla protein verdiğini dile getirdi.

Aynı zamanda hayvanlardan aldığı sütünde arttığını dile getiren Kaya, “Son zamanlarda ülkede hayvancılık ve tarım alanında biraz sıkıntı gördüğüm için böyle bir yola başvurdum. Kendi otumu, kendi yemimi kendim üretmeye başladım. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Örneğin 100 liraya mal ettiğiniz bir yemi bu şekilde 40 liraya mal edersiniz. Yani yüzde 60 kazancınız var. 100 liraya mal ettiğiniz bir yemden, atıyorum birim olarak 100 protein alıyorsanız, 40 liraya ürettiğiniz bu yemden 600 protein alıyorsunuz. Burası işin en can alıcı noktası. Daha önce ben ahıra inekleri sağmaya giderken 1 kap süt alıp geliyorduk. Bu yemi yedikten sonra ikinci kap ta dolamaya başladı. Herhalde bu gidişle bizi üçüncü kaba da getirecek” dedi.

Yem üretiminin aşamalarını çektiği videoyu sosyal medyada paylaşan Recep Kaya, şimdi kendisini arayan üreticilere bilgi veriyor.

Bilgisini paylaşmanın en az üretim kadar mutluluk verdiğini belirten Kaya, artık özel eğitim vermeye başladığını sözlerine ekledi.

Sosyal medyada yem yetiştirirken videolar paylaşan Kaya gören herkesin kendisine ulaşarak nasıl yapıldığını sorduğunu ve herkesi yem yetiştirme noktasında teşvik ettiğini dile getiren Kaya “Özel eğitimini veriyorum artık bunun. Günde 3-4 kişi gelip nasıl yapıldığını öğreniyorlar. Arayanlar var onlara anlatıyorum, motorumun arkasına koyuyorum gidiyorum gördüğüme anlatıyorum. Bir şekilde bu tutacak yani, tutmaması için hiçbir sebep yok. Aksine tutması için çok sebep var tutmaması için hiçbir sebep yok. Devletten iş beklemeyin, kendi işinizi kendiniz kurun” şeklinde konuştu.
 
rize hayvancılık yem