Buğdayda hedef: 21,5 milyon ton

11 Kasım Pazartesi, 2019
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, yılda 21,5 milyon ton buğday üretimi hedeflediklerini söyledi. Güldal bu hedef doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığının prim ve gübre desteklerini yüzde 100 artırdığını vurguladı.
Buğdayda hedef: 21,5 milyon ton Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, buğdayda üretim hedeflerini açıkladı.
Güldal hedeflerinin yılda 21,5 ton olduğunu belirterek “Anavatanı Anadolu olan buğdayın tekrar yılda 21,5 milyon ton civarında üretilmesi gerekmektedir. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı prim ve gübre desteklerini yüzde 100 arttırdı. TMO olarak da bu sene alım fiyatlarımızda özellikle şunu vurguladık; çiftçi buğday ekerse mutlu, memnun ve karlı bir üretim yapmış olur.” dedi.
Güdal, buğday ithalatına da değinerek şunları kaydetti: Türkiye'nin yıllık, yaklaşık 19 milyon ton buğday ihtiyacı var. 5-6 milyon ton da ithalat yapıyoruz. İthalatımızı ihtiyacımızdan dolayı değil, ticaret için yapıyoruz. Türkiye özellikle un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisidir. Dolayısıyla, 5-6 milyon tonluk buğday ithalatının Türkiye'ye yaklaşık 1,4 milyar dolar gibi tarımsal ihracat katkısı vardır. Bu önemli bir tarımsal gelirdir. Bunu göz ardı etmemek lazım.
Güldal, buğdaydan üretilen un ve makarnanın ihracatını yaparken, iç piyasanın da bozulmaması gerektiğini, bunun için de TMO'nun stoklarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 
toprak mahsul ofis buğday