Bursa’da Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı

09 Nisan Pazartesi, 2018
Bursa’da gıda sektörü paydaşları ürünlerini “Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı”nda tanıttı.
Bursa’da Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı Haber: Bursa İl Enformasyon

Bursa’da “Gıda ve Sağlıklı Beslenme Fuarı”, Bursa Valisi İzzettin Küçük’ün katılımı ile açıldı.
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, İyi Tarım Uygulamaları, Organik Tarım Uygulamaları Ürünleri ve Bursa Üreten Kadın Dernekleri Federasyonunun standı ile yer aldığı fuarda gıda sektörü paydaşları ürünlerini tanıttı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük; insanlık için gıdanın öneminin her geçen gün arttığını, dünya siyasetini belirleyecek en önemli unsurlarda birinin gıda olduğunun altını çizdi. Küçük, gıda bakımından zengin ve fakir ülkelerin birbirleriyle sürekli bir mücadele içinde olduklarını ve gelecekte de bu mücadelenin artacağını dile getirdi.
‘Dünyadaki insanların kimi açlıktan kimi tokluktan ölüyor’ diyerek dünya üzerindeki gıda dengesizliğine vurgu yapan Küçük, gıda ve beslenmenin önemini vurguladı.

Vali Küçük, Bursa’nın bereketli topraklara ve zengin ürün çeşitliğine sahip olduğunu ve gerek kalitede gerek sunumda bu potansiyelin kullanılarak ürünlerin uluslararası pazarda sergilenmesi gerektiğini ve böylelikle Bursa’nın Türkiye’nin gıda ambarı olarak markalaşacağının altını çizdi.

Bilinçli Tüketici Bilinçli Üretici

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız da, Bursa’nın narenciye dışında her şeyi üretebilen geniş bir ürün desenine sahip olması ve ihracata dayalı üretimi ile Türkiye için ne kadar önemli bir il olduğuna değindi.

Yıldız, “Ürettiğimiz ürünlerin kalitesinin artırılarak tüketicinin istekleri doğrultusunda güvenilir gıda sunmalıyız. Üreticilerimizin emeklerinin pazar imkânı bularak gençleri bu alana yönlendirmeli ve sektörde genç nüfusu arttırmalıyız. Bu doğrultuda Bakanlığımız Genç Çiftçi Projesi ile gençlerimizi desteklemektedir” dedi.

Bilinçli üretici kadar bilinçli tüketicinin de önemine değinen Yıldız; bilinçli tüketicinin en iyi gıda kontrolörü olduğunun altını çizerek, gıda konusunda karşılaşılan problemlerle ilgili ALO174 hattının her zaman hizmette olduğunu dile getirdi.
 
bursa iyi tarım organik tarım üreten kadın