Bursa’da kadın seyisler yetişiyor

29 Aralık Cuma, 2017
Bursa’da “Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor” Projesi ile 47 gün süren kurs sonunda kadınlar sertifikalarını aldı.
Bursa’da kadın seyisler yetişiyor Haber: Bursa İl Enformasyon
Kamera: Bilgin ÇALIŞKAN
Fotoğraf: Orhan KAĞITÇI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Jokey Kulübü arasındaki işbirliği ile kırsalda kadın istihdamına yönelik yürütülen "Kırsalda Kadın Seyisler Yetişiyor Projesi" hayata geçirildi.
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Yarışları İktisadi İşletmesi Bursa Osmangazi Hipodrom Müdürlüğü ile İŞKUR ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanan protokol çerçevesinde Osmangazi Hipodromunda kurs açılışı yapıldı.
Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan; kadının çalışma hayatındaki yerinin artırılması amacıyla Bakanlık ve diğer kurumlarla işbirliği içinde projeler yürütüldüğünü belirtti.
Ceylan, “Kadınlarımız hayatın her alanında yer almalı, buna inanıyor ve bunun için çalışıyoruz. Bu sebeple bu proje bizim için oldukça değerli. Bu proje kapsamında kadın istihdamının yanı sıra çok özel ve duygulu bir hayvan olan atlarla çalışıyor olunması bizim için oldukça önemli. Biliyoruz ki hayvanı sevmeyen insanı sevemez. Kadınlarımızla aralarındaki bu duygusal bağ kurularak profesyonel eğitim ve destekle çok daha başarılı işler yapılacağına eminim” dedi. 
Öte yandan, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, proje ile ilgili bilgi almak ve kadın seyislere başarılar dilemek üzere TJK Osmangazi Hipodromunda seyis adaylarını ziyaret etti.
Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Türkiye Jokey Kulübünün paydaş olarak yürüttüğü 47 gün süren  "Kırsalda Kadın Seyisler Yetiştiriciliği Kursu", 21 Aralık’ta Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek’in katılımı ile gerçekleşen törenle sona erdi.  
Şenyürek, “Kadınlarımızın tarım ve hayvancılık alanında daha etkin olmalarını sağlamak amacı ile Bakanlığımızca birçok proje hayata geçirilmiştir. Kadın seyislerin yetiştirilmesi projesi bu projelerden sadece birisidir” şeklinde konuştu.
Proje ile; Kırsaldaki kadınların düzenli bir işe dolayısıyla bir gelire sahip olup, aile bütçesine katkı sunmaları, sosyal kapasitelerini geliştirerek yaşam kalitelerini artırmaları amaçlanıyor.
 
kadın seyis kırsal hipodrom Bursa