Bütün köy çilek bahçesi oldu

19 Haziran Çarşamba, 2019
Tarlalarına çilek dikmeye başlayan üreticiler Gümüşhane’nin Boyluca köyünü büyük bir çilek bahçesine çevirdi. 4 yıldır köydeki herkes çilek yetiştiriyor.
Bütün köy çilek bahçesi oldu Bütün köy çilek yetiştiriyor. Rekolte yüksek ama yine de siparişlere yetişemiyorlar.
Gümüşhane’nin merkeze bağlı Boyluca köyünde 4 yıl önce tavsiye üzerine devlet desteğiyle kurulan çilek bahçesinde yeni sezonun ilk hasadı başladı.
Gümüşhane’de Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün desteklediği organik çilek bahçesi hem köylü kadınlara ekmek kapısı oldu hem de köydeki herkesin çilek dikmesine neden oldu.
Yaz boyunca hasat ettikleri çilekleri Gümüşhane’deki satış noktalarına götüren üreticiler yüksek rekolteye rağmen siparişlere yetişemiyor.
Çilek tarlasında hasat yapan işletmecilerden Hakkı Yılmaz, yaz aylarında aile bireyleri ve köy sakinleriyle birlikte çilek tarlasını işlettiklerini belirterek, “Bu tarlayı çevirdikten sonra ne yapalım diye düşünürken, mühendis bir akrabamız bizim önümüzü açarak burayı çilek tarlası yapmamızı tavsiye etti. Bizde bunun üzerine Tarım İl Müdürlüğüne müracaat ettik. Onlar da gelip baktılar ve onların desteğiyle bu işi yapmaya karar verdik. 4 yıl önce başladık ve halen devam ediyoruz. Yaklaşık 6 dönümlük bir alandayız. Yaz aylarında buradayız. Aile bireylerimiz ve köy sakinleriyle birlikte burayı işletiyoruz” dedi.
Ürünün çok iyi olduğunu ve talebin çok fazla olması nedeniyle pazar sorunlarının olmadığını kaydeden Yılmaz, “Günden güne daha da artıyor talep. İl dışından da talep var ama yetiştiremiyoruz. Çalıştırmak için adam bulamıyoruz. Burada toplayanların bir kısmı kendi ailelerimiz, diğer bir kısmı da köy sakinleri. Bu yılın ilk hasadını topladık. Üzerine kar yağıncaya kadar hasat devam edecek” diye konuştu.
Hiçbir ilaç kullanmadıklarını ve ürünün tamamen organik olduğunu dile getiren Yılmaz, “Bizden sonra gelip nasıl yaptığımızı çok soran oldu. Bizde mutlaka her gelene edindiğimiz bilgileri aktarıyoruz. Civar köylerimizden de çok soran var. Şuanda bizim köyümüzde evinin önünde nerdeyse herkesin çilek bahçesi var” ifadelerini kullandı.
Çilek tarlaları kadın çiftçiler için de yeni bir iş kapısı oldu. Gümüşhaneli kadınlar tamamen doğal ve ilaçsız yetişen çileğin reçelinin de güzel olduğunu vurguluyor. Necmiye Yılmaz Gümüşhane’den gelerek hasat konusunda yardımcı olduğunu belirterek, “Ben Gümüşhane’den geldim yardımcı oluyorum, hasat döneminde yardımcı oluyorum. Fırsat buldukça gelmeye çalışıyorum. Zevkli bir iş zaten. Sıcak hava bazen 
Gümüşhane çilek hasat tarım ve orman