Buz tutan göle yem bıraktılar

15 Aralık Cuma, 2017
Van'ın İpekyolu Belediyesi ekipleri, aşırı soğuktan donan Sıhke Gölü'ne hayvanlar için yem bıraktı.
Buz tutan göle yem bıraktılar Van'ın İpekyolu Belediyesi ekipleri, aşırı soğuktan kısmen donan Sıhke Gölü'ne hayvanlar için yem bıraktı.

Van-Özalp karayolu üzerindeki Sıhke Gölü'nün, bir süredir devam eden aşırı soğuklar nedeniyle kısmen donmasıyla bölgede yaşayan kuşlar ve diğer hayvanların yiyecek bulmakta güçlük çekmesi üzerine İpekyolu Belediyesi ekipleri, gölün çevresine yiyecek bıraktı.

Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ercan Çıplak, gölün üçte ikisinin donduğunu söyledi.

Soğuk hava nedeniyle bölgede yaşayan hayvanların vücut ısısının düştüğünü anlatan Çıplak, "Normal şartlarda hayvanlar soğuk havadan etkilenmezler ama vücut ısıları düştüğü için, bunu yem veya gıda takviyesiyle kapatmaları gerekiyor. Kapatmamaları durumunda ölüm riski taşıyorlar." dedi. 

Kışın hayvanların aç kalmasını engellemek için ekip oluşturduklarını belirten Çıplak, şöyle konuştu:

"Sabah saatlerinde Sıhke Gölü'nün donduğuna ve hayvanların burada yiyecek sıkıntısı yaşadığına dair vatandaşlardan bilgi geldi. Biz de ekipleri buraya getirdik. Kuşların, diğer hayvanların aç kalma riskini azaltmak için çalışmamızı yürütüyoruz. Gerekli gıdaları çeşitli noktalara bıraktık." 

Kente alış veriş için gelen İranlı Simini Ravi ise "İran'a dönüş yaparken yol kenarında gölün donduğunu gördük. Arabamızdan inip donan göl üzerinde kuşlarla fotoğraf çektirdik." diye konuştu.
 
van sıhke gölü yem hayvan