Buzağılar ölmesin

18 Aralık Pazartesi, 2017
Ordu’da “Yerli ve Milli Tarım İçin Buzağılar Ölmesin” sloganı ile besicilere yönelik eğitim çalışmaları başlatıldı.
Buzağılar ölmesin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın 2018 yılını “Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi” yılı olarak belirlemesinin ardından Türkiye genelinde çalışmalara hız verildi.
 
Buzağı ölümlerini önlemek amacıyla Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de harekete geçerek “Yerli ve Milli Tarım İçin Buzağılar Ölmesin” sloganı ile eğitim çalışmaları başlattı. Yürütülecek proje için İl Müdürlüğü konferans salonunda bir açılış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Rahşan Akpınar, Veteriner Hekim Ayhan Akman, ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sağlık personeli ve yetiştiriciler katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Kemal Yılmaz “Dünya nüfusu her geçen gün artmakta olup buna bağlı olarak gıdaya olan ihtiyaç da artıyor. Bu durum tarımı içinde bulunduğumuz yüzyılın en stratejik sektörü konumuna getirmiştir. Bu sektörün içindeki kişiler olarak, sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunun farkında olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Artan bu nüfusu bir şekilde beslememiz gerekiyor. Bunun da yolu hayvansal ve bitkisel üretimi, dolasıyla gıda üretimini artırmaktan geçiyor.” dedi.
 
Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Ülkemiz her geçen yıl büyüyen nüfusu ve gelişen ekonomisiyle ihtiyaçları artan bir ülkedir. 2002 yılında kişi başı et tüketimi 6,1 kg iken 2017 yılında 14,7 kg’a çıkmıştır. Hayvan mevcudumuz da 2002 yılında 9,8 milyon iken bugün 14 milyona ulaşmıştır. Ancak, ülkemiz nüfusu bugün 80 milyon civarında olup, bu rakamın 2050 yılına kadar 95 milyona çıkacağı öngörülmektedir.  Bu durum gıdaya olan ihtiyacımızı daha da artıracaktır. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için öncelikle bitkisel ve hayvansal üretimdeki mevcut kayıplarımızı en aza indirmemiz gerekmektedir.
 
Ülkemizde yılda yaklaşık 750 bin buzağı ölümü meydana gelmektedir. Bakanlığımız buzağı ölümlerini en aza indirmek ve et ithalatını tamamen ortadan kaldırmak amacıyla 2018 yılını “Hayvan Hastalıkları İle Mücadele Ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi” yılı olarak belirlemiş olup, ülkemizde meydana gelen buzağı ölümlerini yüzde 15’ten yüzde 5’lere düşürmeyi hedeflemektedir. Bunu başarabilmemiz için öncelikle buzağılar neden ölüyor sorusunun cevabını araştırmamız ve eğitim çalışmalarına özen göstermemiz gerekmektedir. Bu kapsamda bizler de İl Müdürlüğü olarak bugün burada “Yerli ve Milli Tarım İçin Buzağılar Ölmesin” sloganıyla başlatmış olduğumuz eğitim kampanyasının ilkini gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız bu eğitim çalışmalarıyla ilimizde yüzde 1,5 olan buzağı ölümlerini 2018 yılında yüzde 1’in altına indirmeyi hedefliyoruz. Bu amaç doğrultusunda tüm işletmeler ziyaret edilerek yetiştiricilerimiz yerinde bilgilendirilecektir.
 
Bir diğer önemli husus ise damızlık hayvanların kesilmesi konusudur. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Ancak bundan sonraki süreçte gerek tarım teşkilatı olarak bizler, gerekse sivil toplum kuruluşları ve üreticilerimiz bu konuya hassasiyetle yaklaşmalıyız ve damızlık dişi hayvanların kesimini bir şekilde önlemeliyiz. Buzağılarımız geleceğin damızlık hayvanlarıdır, besilik materyalleridir. Onları yaşatmamız gerekmektedir. Bu duyarlılığı daha da artırarak daha iyi yerlere geleceğimizi umut ediyorum.
 
Hayvancılık sektörünün stratejisinin belirlenmesi, yapılacak çalışmalara doğru şekilde yön verilmesi açısından ülkemizin hayvan varlığının tam olarak bilinmesinin çok önemli olduğunu belirten İl Müdürü Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı:
 
“Bu amaçla bütün arkadaşlarımız sahada yoğun bir şekilde hayvan mevcutlarının güncellemesine yönelik çalışmalar yapıyorlar. Belli bir noktaya gelindi. 31 Aralık tarihine kadar inşallah çalışmalarımız tamamlanacaktır. Ancak bir husus var ki bu çalışmaları ne kadar yaparsanız yapın yetiştiricilerimiz işletmesine giren çıkan hayvanı bize bildirmedikleri takdirde bu güncelleme çalışmalarının sağlıklı bir şekilde devam etmesi mümkün görünmüyor. O yüzden yetiştiricilerimiz bu rakamları bizlere sürekli bildirirlerse mevcut sistemlerimiz sürekli güncel kalır ve geleceğe dair planlarımızı böylece daha sağlıklı bir şekilde yapabiliriz. Gerek eğitim çalışmalarımızda, gerekse bahsettiğimiz diğer konularda hayvancılık sektöründe yer alan tüm paydaşların katkılarını önemsiyor ve bekliyoruz. Bu bağlamda katılımlarından dolayı tüm paydaşlarımıza teşekkür eder, eğitim çalışmalarının İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığına katkı sağlamasını dilerim”. diyerek sözlerini tamamlamıştır.
 
İl Müdürü Kemal Yılmaz’ın konuşmasının ardından Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden Veteriner Hekim Ayhan Akman buzağı ölümleri konulu bir sunum yaptı. Program yetiştiricilerin sorularının cevaplanmasıyla son buldu.
 
Buzağı buzağı ölümleri buzağılar ölmesin kemal yılmaz ordu il gıda