Çanakkale’de genç çiftçi projeleri yüz güldürüyor

11 Ocak Perşembe, 2018
Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Genç Çiftçi destekleri ile kurulan seraları ziyaret etti.
Çanakkale’de genç çiftçi projeleri yüz güldürüyor Haber: Çanakkale İl Enformasyon
Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde Kırsal Kalkınma Desteklemeleri bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Çok sayıda üreticinin katıldığı toplantı sonrasında yetkililer genç çiftçi projeleri kapsamında kurulan sera ve tesislerde incelemelerde bulundu.
Toplantıya; Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mustafa Nazlım, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, köy muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı.
Tuzla ve Naldöken köylerinde, Genç çiftçi Projeleri kapsamında verilen, hibe desteklemelerle yapılan örtüaltı yapıları ve istiridye mantarı tesislerini gezen İl Müdürü Erdem Karadağ üreticilerden bilgi aldı.
Toplantıda bir konuşma yapan İl Müdürü Erdem Karadağ, çok sayıda genç çiftçi projesine destek verdiklerini belirterek, sebzeciliği geliştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

İl Müdürü Karadağ, “Genç Çiftçi Projeleri kapsamında 18-40 yaş arasındaki çiftçilerimizin müracaatlarını alıp değerlendiriyoruz. Uygun olanlara Genç Çiftçi projesi kapsamında neyi yapmak istiyorsa biz o projeye onay veriyoruz. Ve kendisine hiçbir karşılığı olmadan 30 bin lira projelerine destek veriyoruz. Serasının ödemesini yapıyoruz veya hayvan alıp veriyoruz. Yani karşılıksız 30 bin lira destek veriyoruz. 2016 yılında Çanakkale genelinde toplam 234 projeye 7 milyon lira destek verdik. 2017 yılında 7.380 bin lira karşılığında 246 projeye destek verdik. 2016-2017 yıllarına baktığımızda Ayvacık ilçemiz de 42 projeye destek verdik. 42 projenin içerisinde 5 tane sera projesi. Ama genel anlamda dönüp baktığımızda talep edilen projelerin çok büyük bir kısmı hayvancılıkla ilgili. Biz istiyoruz ki bitkisel üretimde olsun. Bu sene il genelinde 246 projenin 203’ü hayvancılık, geride kalan 43 tanesi mantarcılık, seracılık ve meyvecilik. Biz istiyoruz ki 100-150 proje olsun. İnşallah Tuzla, Babadere, Kösedere köylerimizin bulunduğu, bu bölgede sebzeciliği geliştirmeyi planlıyoruz.” ifadesini kullandı.
 
çanakkale genç çiftçi destek sera hayvancılık mantar