Çiftçi hasat için alın teri döküyor…

26 Eylül Perşembe, 2019
Ekim tamamlandı, yaz biterken sıra hasada geldi. Türkiye’nin dört bir gelen hasat haberleri ise yüzleri güldürüyor. Muş’un bereketli topraklarında ayçiçeği hasadı başlarken, Sivas’ta da şeker pancarı hasadı için tören düzenlendi.
Çiftçi hasat için alın teri döküyor… Bereketli bir üretim sezon geçiren Türkiye’nin dört bir yanından hasat haberleri gelmeye devam ediyor.

Muş'un Bulanık ilçesinde 6 bin dekar alana ekimi yapılan ayçiçeği hasadı sürüyor. Hasat ve kurutma işlemlerini takip eden Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir, sezonun üreticiler için hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Taşdemir, ayçiçeği yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için üreticilerin yanında olduklarını, her türlü teknik desteği sağlayacaklarını söyledi.

Hasat döneminin çiftçilerin yıl boyunca emeğinin karşılığını alacağı günler olduğunu belirten Taşdemir, "İyi bir üretim bekliyoruz. Bölge için artık olmazsa olmazların başında ayçiçeği gelmeye başladı. Dışarıdan aldığımız ürünleri ne kadar azaltabilirsek hem üreticimiz bu işten kazanır hem de ülke ekonomisine ciddi anlamda fayda sağlanır." dedi.

Sivas'ın Şarkışla ilçesinde ise şeker pancarı hasadı törenle başladı.

Kayseri Şeker Fabrikası AŞ ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün düzenlediği törende, eski Pınarbaşı yolu üzeri Küme mevkisinde Ömer Osman Şahinoğlu'na ait tarlada pancar hasat dönemi başlatıldı.

Duanın ardından pancar söküm makinesinin direksiyonuna geçen Sivas Valisi Salih Ayhan, pancar söktü ve yükledi.

Çiftçilere bol ve bereketli kazançlar dileyen Ayhan, "Çiftçin yanındayız, çiftçinin yüzü gülerse huzur ve bereket daha da artar." dedi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay da pancar tarlasında çiftçilerin adeta şenlik havasında bir araya gelmesinden mutlu olduğunu söyledi.

Çiftçinin binbir zahmetle alın teriyle yaptığı işin gerçekten değerli ve anlamlı olduğunu vurgulayan Akay, şunları kaydetti:

"Elimizden geldiği kadar biz buna katkı sağlamaya, destek vermeye çalışıyoruz. Sivas, Kayseri Şeker Fabrikasının çok önemli bölgelerinden. Sivas'a bağlı ilçeler, köyler bizim için çok önemli. Sivas bölgesinde 6 ilçede çiftçilerimiz üretim yapıyor. Yaklaşık 67 köyde 2 bin 78 çiftçimiz bizimle sözleşmeli üretim yapıyor. Gerek Kayseri Şeker Fabrikası gerek Turhal Şeker Fabrikası'na. Bunun sonucunda Sivas'ta yaklaşık 650 bin ton pancar üretimi gerçekleşecek. Bunun değeri ise bu sene için 220 milyon lira."
 
Hasat programına, İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Şarkışla Kaymakamı Mehmet Erdem ile çiftçiler katıldı.
 
türkiye hasat sezon bereket sivas şekerpancarı muş