Çiftçilere özel hava raporu

01 Ekim Salı, 2019
Meteoroloji Genel Müdürlüğü "Tarımsal Hava Tahmini" hizmeti vermeye başladı. Bu amaçla hazırlanan internet sayfasında çiftçiler için ekim, dikim gübrelemeden oluşabilecek riskli hava koşullarına kadar tüm meteorolojik veriler ve uyarılar yer alıyor.
Çiftçilere özel hava raporu Kuraklık, sel, don gibi doğa olayları üretimi doğrudan etkiliyor.

Çiftçilere ekim, dikim, gübreleme, sulama, ilaçlama, hasat, ve hayvansal üretim gibi faaliyetler ve planlamalarda yardımcı olması amacıyla Tarımsal Hava Tahmini internet sayfası hazırlandı.

"tarim.mgm.gov.tr" uzantısından da ulaşılabilen sayfada, tarımsal üretim faaliyetlerinde ve tarımsal araştırmalarda ihtiyaç duyulan meteorolojik tahminler yer alıyor.

Sayfada, genel tahminler yanında, ilçe bazlı tarımsal hava tahminleri de yayımlanıyor.

 Güncel ve gerçekleşen hava durumu bilgilerinin verildiği sayfada, 3 saatlik ve 5 günlük hava tahminleri, meteorolojik uyarılar, zirai don riski uyarıları gibi tarım sektörü için önem taşıyan bilgiler paylaşılıyor.
Sayfada hasat zamanı tahmini hizmeti de veriliyor.

Buna göre, ekildiği il, ilçe, ekim tarihi ve bitki türüne göre, ürünlerin tahmini hasat zamanı belirlenebiliyor.
Sayfada, ayrıca bitkilerin sıcağa ve soğuya dayanıklılık haritaları da yer alıyor.

 Bu haritalar, bir bölgede ilk defa yetiştirilmesi düşünülen çok yıllık bir bitkinin sıcaklık açısından o yörede yetişip yetişemeyeceğine karar verilmesinde kullanılıyor.

Çiftçiler, yeni bir bitki türü yetiştirmek istediğinde bu hizmetten yararlanabilecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün çiftçiler için sunduğu bir diğer hizmet de "bitki soğuklama" hesaplaması oldu.
Uygulama, bir yörede ekonomik anlamda meyve yetiştiriciliği için gerekli soğuklama süresinin bilinmesine ve yetiştirilecek bitki türü ve çeşidinin buna göre seçilmesine yardımcı olacak.

Sayfada, sığırlardaki sıcaklık-nem stresine ilişkin bilgiler de yer alıyor.

Sıcaklığın süt sığırları üzerinde etkisi bulunurken, "Sıcaklık Nem İndeksi" adı verilen uygulamayla hayvanların maruz kaldıkları sıcak stres düzeyi ve süt üretiminde ne oranda bir düşüş olabileceği tahmin ediliyor. 

Tarımsal faaliyetler kapsamında yapılacak ilaçlama için uygun zaman dilimleri de görsel simgelerle çiftçilerin hizmetine sunuluyor.
 
meteoroloji çiftçi hava durumu üretim don zirai