Çobanlar ilk iftarı sürülerinin yanında açtı

08 Mayıs Çarşamba, 2019
Yaz kış farklı bölgelerde hayvancılık yapan göçerler, yaylalara çıkmadan ilk iftarlarını sürülerinin yanında açtı. Bingöllü küçükbaş hayvan yetiştiricileri yaylalardaki karların erimesini bekliyor.
Çobanlar ilk iftarı sürülerinin yanında açtı Bingöl’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlar, yayla öncesi koyunlarının yanında ilk iftarlarını yaptı.

Karla kaplı olduğu için yaylalara çıkamayan ve hayvanlarını köyün merasında otlatan göçerler, zor hayat koşullarına rağmen ibadetlerini ihmal etmiyor.

Yaz aylarını geçirecekleri yayladaki karların erimesini bekleyen yetiştiriciler hayvanlarını köy merasında otlatıyor.

Ramazan ayında oruç tutarken çalışmanın zor olduğunu anlatan çoban Ercan Elgörmüş, ilk iftarı yapmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Elgörmüş, zor doğa koşullarına rağmen ibadetlerini aksatmadığını ifade ederek, "40 yaşındayım, 10 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Bu iş biraz zordur ama mecburuz, yapacağız. Ekmek paramızdır." dedi.

Ramazan ayında çok zorluk çekeceklerini ancak zorluğa rağmen oruç tutacağını anlatan Elgörmüş, ilk iftarı yapmanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Elgörmüş, bu yıl gecikmeli olarak yayla yolculuğuna çıkacaklarını kaydederek, "Bu sene yaylaya gitmekte biraz geciktik. Kar çok. Bir metre kar var. Daha 15 gün burda, bir 20 gün sonra da yola duracağız. 35 gün sonra ancak yaylaya ulaşabiliriz." ifadelerini kullandı.

Yıllardır Bingöl'de çobanlık yaptığını anlatan Habip Karakuzu, ramazanın ilk gününde dışarıda iftar yaptıklarını söyledi.

Oruçlarını merada açan çobanlar sürülerinin yanında ilk iftarı yaptı.
 
bingöl küçükbaş yayla çoban ilk iftar