Çobanlık yaparak hayata tutundu

19 Ekim Cuma, 2018
Kayseri'de 5 yıl önce elektrik akımına kapılarak elleri ve ayaklarında doku kaybı oluşan Murat Adıyaman, aldığı keçileri sayesinde hem kendi işini kurdu hem de hayvan sevgisiyle hayata yeniden tutundu.
Çobanlık yaparak hayata tutundu Kayseri'de, 5 yıl önce elektrik akımına kapılarak el ve ayaklarında doku kaybı oluşan ve rahatsızlığı nedeniyle uzun süre çalışamayan 35 yaşındaki Murat Adıyaman, çobanlık yaparak hayata tutundu. 

Keçileri sayesinde hem kendi işini kuran hem de hayvan sevgisiyle hayata yeniden bağlanan Adıyaman, Yahyalı ilçesinde 2013'te  elektrik akımına kapılarak düştüğünü ve elleriyle ayaklarında hücre kaybı oluştuğunu anlattı.
Yaklaşık 3 ay hastanede yattığını dile getiren Adıyaman, "Taburcu olduktan sonra 10 metre bile yürüyemiyordum. Hareket kabiliyetim yoktu. Bileğimin yarısı yoktu. Karnımdan parça alarak o bölgeye yapıştırdılar. Böylece yavaş yavaş elim hareket etmeye başladı." diye konuştu.
 
Keçilerin peşinden gederek ayaklarını güçlendirdi

Hastaneden çıktıktan sonra uzun süre hiçbir iş yapamadığını belirten Adıyaman, şöyle devam etti:

"Bizim bir komşumuzun 10 kadar keçisi vardı. Ben de fazla bir yere çıkamadığım için kapının önünde ona eşlik ediyordum. Hareket etmek için onunla beraber keçileri otlatmaya başladık. Onun keçileriyle beraber zaman geçirmeye başlayınca ben de heveslendim ve birkaç keçi aldım. Keçilerin peşinde hareket ettiğimde, yoğurdunu yiyip sütünü içtiğimde bana iyi geldiğini ve beni güçlendirdiğini gördüm. Tabi bu sırada 5-10 derken keçileri çoğaltmaya başladık. Zaman geçtikçe sütünü ve yoğurdunu satarak bu işi biraz daha büyüttük. Şu an bir yerel işletme haline geldik."

Hayvan sevgisinin önemine değinen Adıyaman, "Hayvan sevgisiyle yeniden hayata bağlandım. Eskiden 10 metre bile yürüyemezken şimdi dağ tepe demeden keçilerimle kilometrelerce yol katedebiliyorum." dedi.

Uzunca bir süre çalışamayan Adıyaman, hem sağlığına kavuşmanın hem de işletme sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor.
 
çoban keçi yahyalı kayseri