Denizli’de nohut günü

11 Temmuz Salı, 2017
Denizli’de düzenlenen tarla etkinliğinde antroknoz hastalığına dayanıklı nohut çeşidinin tanıtımı yapıldı.
Denizli’de nohut günü Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından ortaklaşa yapılan yeni nohut çeşitlerinin tanıtıldığı "Nohut Tarla Günü" Güney İlçesi Aydoğdu Mahallesinde düzenlendi.
Tarla gününde açılış konuşmasını yapan Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, “Denizli 87 bin dekar alanda 8 bin ton nohut üretimi ile ülkemizin önde gelen illerinden bir tanesidir. Aynı zamanda nohut üretimine dayalı kuruyemiş sektörü de İlimizde önemli bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla İl Müdürlüğümüzce nohut üretimi ve leblebi sektörü bütüncül bir yaklaşım ile ele alınmakta ve bu konudaki gelişmeler yakından takip edilmektedir” dedi.
Erkaya, nohut üretim alanlarında yaşanan sorunların çözümünün ar-ge çalışmaları ile mümkün olabileceğini belirterek, “Bakanlığımız Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda antroknoz hastalığına karşı dayanıklı, verim potansiyeli yüksek ve makineli tarıma uygun nohut çeşitleri geliştirilmiştir. Bugün düzenlemiş olduğumuz tarla günü ile geliştirilen yeni çeşitler siz üreticilerimize tanıtılmaktadır" şeklinde konuştu.
Tarla Gününe Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, Denizli Haykoop Başkanı Mehmet Varol, Güney İlçe Müdürü Deniz Özbay olmak üzere il/ilçe müdürlüğü teknik elemanları ve üreticiler katıldı.
 
denizli nohut tarla günü Eskişehir ar-ge