Dev projenin onarımı bu yaz tamamlanacak

13 Nisan Pazartesi, 2020
Türkiye’nin vizyon projelerinden olan KKTC Su Temin Projesi’nde meydana gelen arızanın onarımı için yürütülen çalışmalar yaz aylarında tamamlanacak.
Dev projenin onarımı bu yaz tamamlanacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi 2015 yılında işletmeye alındı. Ocak ayında isale hattının deniz geçişinde arıza tespit edildi.

Yapılan incelemede, Türkiye kıyısına yaklaşık 8 kilometre mesafedeki iki borunun bilinmeyen bir nedenle deniz düzeyine çıktığı belirlendi. Arızanın onarımı için çalışmalar başlatıldı. Mersin Taşucu Limanı'nda 500 metre uzunluğunda boruların üretimi için fabrika kuruluş çalışmalarına başlandı.

Ayrıca, arıza ve onarım işi kapsamında kullanılacak şamandıra ve diğer özel parçaların temin süreci de devam ediyor.

Boru ve parçaların temin edilmesiyle birlikte mayısta işin yapımına ilişkin sözleşme imzalanacak. Deniz çalışma koşullarının boru montajına uygun olacağı haziranda ise arıza onarım çalışmalarına başlanacak. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı takdirde işin bir ayda tamamlanması hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bu süreçte Geçitköy Barajı'nda bulunan yaklaşık 13,7 milyon metreküp suyun, içme suyu olarak şebekeye verileceği, onarım işleri tamamlanıncaya kadar KKTC'de herhangi bir su kesintisi olmayacağı belirtildi.
kktc tarım ve orman su temini boru hattı onarım