Diyarbakır'da "kırsal kalkınma" hamlesi

25 Eylül Çarşamba, 2019
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere destek olmak amacıyla "kırsal kalkınma" hamlesi başlattı.
Diyarbakır'da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma için hedef büyüttü.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince, üretim yapan çiftçilere destek sunulması amacıyla işbirliği protokolü imza töreni düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milletin geleceğini aydınlatacak çalışmalar yürütmeyi amaçladıklarını söyledi.

Diyarbakır'ın sahip olduğu potansiyele değinen Güzeloğlu, "Diyarbakır bir üretim cennetidir. Her köşesinde tarım, her boyutunda üretim yapılan çok güçlü bir üretim merkezi. Şu andaki mevcut üretim potansiyelimizle, Türkiye'nin tarımsal, bitkisel ve hayvansal üretiminde ilk 5'teyiz. Her alanda bu iddiamızı her gün artırıyoruz." diye konuştu.

Güzeloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"GAP projesinden sonra Türkiye'nin ikinci dönüşüm, sosyal ve kalkınma projesi olan Silvan Projesi ile 235 bin hektar alanı sulamaya açacağız. Bu Diyarbakır'ı sadece bölgenin ve Türkiye'nin değil dünyanın sayılı bir üretim merkezi haline getirecek. Sadece üreten olmayacağız. Sadece üretimi değil, katma değerli üretimi gerçekleştirerek bire 10, bire 50 ve bire 100 geliri Diyarbakır'a getireceğiz. Gıda sanayinin altyapısında, gıdaya dönük organize sanayi bölgelerinin kurulmasında bugün çalışmaları başlattık. Gıdaya dayalı organize sanayi bölgesinin imar, tahsis ve altyapı çalışmaları tamamlandı. Üretimin gerçekleşmesi amaçlandığında üretim altyapısı da bu şekilde tamamlandığında inşallah Diyarbakır dünyanın katma değerli ürünlerinin üretildiği ve tarım borsasının fiyat belirlediği bir merkez haline gelecek."

Güzeloğlu, vatandaşların belediyeye görevlendirme yapılmasından önceye ilişkin, "Büyükşehir Belediyesi'nin kapısına gidip yardım istedik, reddedildik. Projeleri anlatma isteğimiz kabul edilmedi." dediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Peki, nasıl bir belediyecilik bu? Nasıl halka dayalı bir belediyecilik? Halkın derdiyle dertlenmeyen, onun derdini anlamayan, dinlemeyen bir belediyecilik olur mu? Olmaz. Öyle bir yaklaşım olur mu? Bizim derdimiz bu zihniyetle, bu ihanet şebekesi ve temsilcileri ile. Şimdi bugün hamdolsun bu milletin hakkını bu millete veriyoruz."
Güzeloğlu, çok kısa bir sürede Diyarbakır'ın tarımda, sanayide ve hizmetler sektöründe çok ilerleyeceğini belirtti.
Konuşmaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Eğil Organik Tahıl Üreticileri Birliği ve Dicle Organik Meyve Üreticileri Birliği arasında protokol imzalandı.

Program, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelinden oluşan Türk Halk Müziği ekibinin Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirmesiyle sona erdi.
 
 
Diyarbakır büyükşehir belediyesi silvan projesi