Diyarbakırlı çiftçilere organik tarım desteği

11 Ocak Perşembe, 2018
Diyarbakırlı çiftçiler belediye desteğiyle organik tarıma yöneliyor. Çiftçilere fidan ve sebze tohumu sağlayan belediye ürünlerin satışı için organik semt pazarı inşa ediyor.
Diyarbakırlı çiftçilere organik tarım desteği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince çiftçiler organik tarıma yönlendiriliyor.

Hazırlanan proje ile organik tarımın yaygınlaşması amacıyla toprak analizinin ardından çiftçilere 70 kilogram organik sebze tohumu desteği sağlayan belediye 100 çiftçiye de organik meyve ve sebze fidanı dağıttı.
Belediye ayrıca üretilen tarımsal ürünlerin çiftçilerce daha rahat pazara sunulması için merkez Kayapınar ilçesinde semt pazarı inşa ediyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Proje Koordinatörü Nevzat Demir, hazırladıkları ve hayata geçirdikleri projenin temel amacının organik tarımı yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.
Demir, bu doğrultuda çiftçilere geçen yıl sebze bu yıl da zeytin, badem, kiraz ve ceviz gibi meyve fidanı desteğinde bulunduklarını 100 çiftçiye 12 bin meyve fidanı dağıttıklarını aktardı.

Çiftçilerin organik tarıma geçişlerini sağlamak için ilk seneye mahsus organik gübre desteğinde de bulunduklarını ifade eden Demir, çiftçilere organik tarım sertifikası da çıkardıklarını belirtti.

Bu sayede onlarca çiftçinin organik tarıma geçtiğini anlatan Demir, desteklerinin Diyarbakır'ın farklı ilçelerinde devam edeceğini kaydetti.

"Amacımız orta ve uzun vadede bütün ilçelerde organik tarıma geçiş sağlayan çiftçiler oluşturmak." diyen Demir, şöyle devam etti:

"Öncelikle toprağımıza yönelik analiz yaptık. Gelen sonuçları üniversitedeki hocalarımızla beraber değerlendirdik. Kesin olarak bu ürünleri yetiştirebiliriz kanaatine vardıktan sonra destekleri sunduk. Bugüne kadar diktiğimiz bütün meyve fidanlarından verim aldık. Buranın toprağı zeytine, fıstığa, cevize de uygun. Şimdiye kadar denenmediği için bilinmiyor. Biz bunu da kırmış olacağız. Deneyip çiftçilerimize göstermiş olacağız."

Uzun vadede tersine göçü de sağlamayı planladıklarını anlatan Demir, organik tarımın yaygınlaşmasının sadece çiftçilere değil tüm bölgeye de ciddi katkı sunacağına inandıklarını dile getirdi.
Demir, "Çiftçilerimiz daha iyi gelir elde edecek, başta Diyarbakır olmak üzere bölgede tüketiciler sağlıklı ürün tüketebilme imkanına kavuşacak. Bu projeyle insanlarımızın sağlıklı ürüne kavuşabilmesine de katkıda bulanacağız." ifadelerini kullandı.
 
 
diyarbakır organik tarımiproje belediye organik pazar