Dünyanın gülünü Isparta üretiyor

20 Temmuz Perşembe, 2017
Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'ini tek başına karşılayan Isparta'da gül, kullanım alanlarının çeşitliliği sayesinde ülke ekonomisine yıl boyunca katkı sağlıyor.
Dünyanın gülünü Isparta üretiyor Adı gülle özdeşleşen Isparta'da bu ürün sayısız alanda kullanılıyor. Gül yağı, kentte faaliyet gösteren 25 firma tarafından başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesi ve ABD'ye ihraç ediliyor.

Gül yağının damıtılmasıyla elde edilen gül suyu da Isparta'daki firmalarca hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlara sunuluyor. 
Gül ve gül yağı ayrıca krem, losyon, tonik, sabun gibi kozmetik alanlarında, gıda sektöründe, deterjan, kolonya ve yumuşatıcı gibi temizlik ürünlerinde de kullanılıyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi, Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sabri Erbaş, Isparta'nın dünyada en önemli gül üretim merkezi olduğunu ve bu anlamda Bulgaristan ile ciddi bir rekabet yaşandığını söyledi.
Gül çiçeğinden elde edilen en önemli ürünün gül yağı olduğunu, bunun da neredeyse tamamının ihraç edildiğini aktaran Erbaş, gül konkreti ve bundan elde edilen gül absolütünün de önemli ihraç ürünleri arasında bulunduğunu belirtti.

 
gül Isparta kozmetik gül yağı