Fakıbaba: "Bilgi ve teknolojiyi yakalamak zorundayız"

11 Ocak Perşembe, 2018
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Samsun programı renkli görüntülere sahne oldu. İlk olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Fakıbaba daha sonra kesme çiçek ve lahana üreticilerini ziyaret etti. Son olarak balıkçılarla denize açılan Bakan Fakıbaba Karadeniz'e yavru kalkan bıraktı.
Fakıbaba: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde ziraat öğretiminin 172. yılı dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, gıda sağlığı ve güvenliğinin önemine değindi.
Ziraat öğretiminin yıl dönümünü "10 Ocak Tarım Bayramı" şeklinde nitelendiren Fakıbaba, eğitimin her alandaki gibi tarım alanında da önem taşıdığını, yaşamla bağ kurmanın en önemli yolu olduğunu söyledi.
Bakan Fakıbaba, en önemli meslekler arasında veteriner hekim, ziraat mühendisi, tekniker ve teknisyenlerin geldiğini anlatarak, şunları kaydetti:
"O kadar önemli ki ve şuna inanarak söylüyorum. 20-25 yıl sonra silah mı, gıda mı? Gıda, gıda gıda. İstediğiniz kadar silahınız olsun ama gıda ile her işi halledeceksiniz. Gıdanız olduğu müddetçe gelişmiş ülkeler olacaksınız. Bu nedenle ziraat fakülteleri ve veteriner fakülteleri, Türkiye'nin tarımsal faaliyetlerini üst düzeyde yönlendirecek olan ziraat mühendisleri ve veteriner hekimlerinin yetiştirilmesi için oluşturulmuş önemli öğretim kurumlarıdır. Çok şanslısınız genç arkadaşlar. Bu okullardan mezun olmak, ziraat mühendisi, veteriner hekim olmak o kadar önemli bir olay ki. İnanın şu anda farkında olmayabilirsiniz ama 15 yıl sonra diyeceksiniz ki 'Bir Bakanımız vardı, böyle diyordu ama pek fazla adama inanamıyorduk. Gerçekten haklıymış'. En muteber mesleklerin başında ziraat mühendisi ve veteriner hekim arkadaşlarımız geleceklerdir."
Bakan Fakıbaba daha sonra Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlikte Samsun'da gül serası ve lahana tarlasını gezerek, üreticilerle görüştü.
Serada makasla gül keserek, gazetecilere veren Fakıbaba ve Demircan, daha sonra çizmelerini giyerek, Bafra İlçesi'nde lahana tarlasına girdi.

Burada kırmızı lahana hasadı yapan Fakıbaba ve Demircan bir süre üreticilerin sorunlarını dinledi.
Buzağılara 750 liraya kadar destekleme verdiklerini anlatan Fakıbaba, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca stok yaparak, ürün fiyatlarının artmasına neden olanlarla da mücadele ettiklerini vurguladı.
Samsun programına denizde devam eden Bakan Fakıbaba ve Demircan, balıkçı teknesiyle Karadeniz'e açıldı.Denizde gezinti yapan Fakıbaba ve Demircan daha sonra Trabzon Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü tarafından balık çeşitliliğini artırmak için üretilen 500 yavru kalkanı Karadeniz'e bıraktı.
 
bakan fakıbaba samsun GTHB OMÜ lahana kalkan