Fındık rekolte tahmin komisyonu sahada

02 Temmuz Salı, 2019
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal YILMAZ, fındık rekolte tahmin komisyonunun sahada yaptığı çalışmaları yerinde inceledi.
Fındık rekolte tahmin komisyonu sahada Komisyonun yaptığı çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz;

“Yeşil altın fındığımızın 2019 yılı rekoltesini tespit etmek amacıyla geçtiğimiz hafta Çarşamba günü tüm paydaşların katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda bir yol haritası belirlenerek yapılacak çalışmalara nereden başlanacağı ve nasıl olacağına dair kararlar alındı. Bu kararlar doğrultusunda komisyonumuz 19 ilçemizde 400 noktada sayım yapacak olup Pazartesi gününden itibaren sahadaki çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda, ilk olarak Gülyalı ilçemizden çalışmalara başlanmış daha sonra Altınordu, Perşembe, Fatsa ve Ünye ilçeleri olmak üzere çalışmalarımıza devam edilmektedir” dedi.

Yapılan bu çalışmalarda komisyon üyelerinin titizlikle sayımlarını yaptığını ifade eden Yılmaz, “Ocakların arasındaki mesafenin ölçümü de dâhil olmak üzere her türlü hassasiyeti göstermektedir. Bu sayımlarda boş fındık oranları, ayrıca hastalık ve zararlıların fındıkta yapmış olduğu etkiler de dikkate alınarak sayım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar sahil kesiminde tamamlandıktan sonra orta kesimde devam edecek ve orta kesimden sonra yüksek kesimlerde rekolte tespitine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Yaklaşık 2 hafta sürecek saha çalışmalarının ardından masa başında çalışmalar devam edecek ve bu tespit edilen rakamlar ortaya konmak suretiyle rekolte tespiti yapılmış olacak. Tabi her zaman olduğu gibi bu sene de rekoltede en doğru sonuca ulaşmayı istiyoruz. Burada sektördeki tüm paydaşların yer aldığı komisyon marifetiyle rekolte tespit çalışması yürütülmektedir. Temmuz ayının ortasına doğru bu çalışmalar tamamlanmış olacak ve bu çalışmalardan elde edilen tahmini rekolteyi Bakanlığımıza bildirmiş olacağız. Komisyonumuz mümkün olduğunca çok sayıda noktadan sayım yapmak suretiyle ilimizin tamamını ve mevcut tüm çeşitleri tam olarak temsil edecek şekilde sayımlar yapılmakta ve gerçeğe en yakın sonuca ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda sayım yapılan nokta ne kadar fazla ise doğru sonuca ulaşmak o kadar mümkün olacaktır. Bugün biz de komisyon çalışmalarına iştirak ettik, arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmaları yerinde inceledik. Gördüğümüz o ki arkadaşlarımız son derece hassas ve titizlikle çalışmalarını yürütüyorlar. Bu komisyona katkı veren tüm kuruluşlara, sivil toplum örgütleri ve onların çok değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki komisyonumuz en doğru tespiti yapacaktır ve 2019 rekoltesini en sağlıklı şekilde ortaya koyacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.
 
ordu fındık rekolte tahmin komisyon