Fındık üreticisine "gelir desteği" uyarısı

19 Aralık Salı, 2017
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden yapılan açıklamada, fındıkta alan bazlı desteklemenin fındığın hem kalitesini hem de verimine önemli ölçüde katkısı bulunduğu bildirildi.
Fındık üreticisine Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2017 yılı fındıkta alan bazlı gelir desteği başvurularının 29 Aralık Cuma günü sona ereceğini söyledi.
Soydan, 2009 yılından bu yana ödenen fındıkta alan bazlı gelir desteğinin üreticilere çok ciddi katkı sağladığını söyledi. 
Fındığın hem kalitesini hem de verimine önemli ölçüde katkısı olan alan bazlı desteğin bölgedeki en önemli desteklerden biri olduğuna dikkat çeken Soydan, "Şu anda 2017 yılı müracaatları devam ediyor. Üreticilerimizin desteklemeden faydalanmak için son başvuru tarihini kaçırmamaları gerekir.” Uyarısında bulundu.
Soydan, üreticileri, desteklemeden faydalanmaları için mesaj yoluyla da bilgilendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Şu günlerde ilçe müdürlükleri ve ziraat odalarımız yoğun ve hızlı şekilde çalışmaktalar. Hiçbir üreticimizin, destekleme konusunda mağduriyet yaşamaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Önemli ölçüde müracaatlar oldu. Olmayanları da bilgilendireceğiz. Üreticilerimiz bu tarihi geçirmesin. Dekar başı 170 liralık ödeme yapılıyor. Bu desteklemeyi son derece önemsiyoruz. Bölgemizdeki üreticilerin fındık arazisi ortalama 10 dönüm üzerinde. Bunu hesaba kattığımızda üreticimize çok ciddi destek verilmekte." 
Fındığın üreticilere ciddi maliyeti olduğunu vurgulayan Soydan, "Bu desteklemenin de üreticilerin maliyetlerine faydası oluyor. Bu desteklemenin fındığın hem kalitesi hem de verimine önemli ölçüde katkısı var. Bu desteğin bundan sonrasında da devam etmesini üreticiler adına talep ediyoruz. Ay sonu bitecek başvuruların ardından 2018 yılı içerisinde ödemeler yapılacak. Bizim beklentimiz ilkbaharla birlikte bu ödemelerin yapılması." şeklinde konuştu. 
 
fındık TZOB alan bazlı destek GTHB